Biuro Współpracy Międzynarodowej

OPINIE

Zachęcamy do zapoznania się z opiniami studentów, którzy skorzystali z możliwości jakie daje program Erasmus+

„Jak nadal się zastanawiasz czy warto wyjeżdżać na studia Erasmus+, to moja odpowiedź jest „Tak, na 100% warto! Wyjazd do uczelni partnerskiej w Klagenfurcie w Austrii to był jeden z najfajniejszych wyjazdów w moim życiu. Polecam każdemu studentowi skorzystać z możliwości uczenia się w innym kraju, bo chodzi tu nie tylko o zdobywanie nowej wiedzy lub robienie praktyk, ale również o zwiedzanie nowych miast i innych krajów, nawiązywanie kontaktów ze studentami z całej Europy oraz o wezwanie do samego siebie! Kiedy jak nie teraz?”
Włada Ramanouskaya 

„Jesteśmy studentami filologii angielskiej i przebywamy obecnie w Czarnogórze w uczelni partnerskiej University of Donja Gorica. Dotychczas zwiedziłyśmy kilka nadmorskich miejscowości, takich jak Budva, Kotor czy Bar. Wybraliśmy się również nad jezioro Szkoderskie. Nasze pierwsze wrażenie o Czarnogórze było bardzo dobre (i nadal się utrzymuje). Ludzie są bardzo mili i pomocni. Czarnogóra jest piękna, a widoki zapierają dech w piersi. Uniwersytet jest bardzo nowoczesny, a profesorowie bardzo pomocni. Jesteśmy właśnie w trakcie naszych mid-term exams. Atmosfera na uczelni jest bardzo przyjazna i wszyscy bardzo cieszą się z naszego pobytu w Czarnogórze i na ich uczelni.” 
Magdalena Lata i Maria Janusz  

„Studiowałam na uczelni Didier Lockwood Music Center w małym miasteczku w pobliżu Paryża. Wyjazd dał mi możliwość nawiązania nowych muzycznych znajomości, poznania francuskiej kultury, muzyki. Zajęcia są w języku francuskim, ale większość studentów mówi po angielsku więc mogę liczyć na pomoc jeżeli czegoś nie rozumiem. Uczelnia ma bardzo rodzinną atmosferę, wszyscy się znają, jest nawet wspólna kuchnia w której można ugotować lunch. Zajęcia są nastawione na praktykę, bardzo dużo gramy w różnych zespołach ponieważ na każdym przedmiocie grupy się mieszają. Raz w tygodniu mam zajęcia wokalne,tak zwane masterclass, z zewnętrznym nauczycielem. Dzięki temu miałam możliwość nauki między innymi u Tierney Sutton- amerykańskiej wokalistyki jazzowej wielokrotnie nominowanej do nagrody Grammy.”
Agnieszka Weryszko 

„W ramach programu Erasmus+ pojechałam do Coimbry w Portugalii w semestrze letnim na drugim roku studiów. Coimbra to duże miasto, kiedyś będące stolicą Portugalii. Jest to miasto studenckie, gdzie znajduje się najstarszy uniwersytet w Portugalii. Zajęcia praktyczne odbywałam w szpitalu pod okiem dwóch pielęgniarek, z którymi komunikuję się w języku angielskim. Godziny zajęć uzależnione były od pracy moich opiekunów i wynosiły od 6-10 godzin. Szpital znajduje się w bliskiej odległości od akademika. W szpitalu oraz w akademiku znajduje się stołówka, gdzie można zjeść obiad za niewielkie pieniądze. Dzięki odbywaniu zajęć praktycznych za granicą mogłam zobaczyć jak wygląda praca pielęgniarki w innym kraju oraz udoskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe oraz nabyć nowe doświadczenie. Dzięki wyjazdowi poznałam dużo osób studiujących ten sam kierunek. Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na wyjazd w ramach programu Erasmus+.”
Magda Kolaszewska 

"Jeśli ktoś uwielbia podróże, fascynuje się kulturą innych krajów, bądź interesuje się językami obcymi to jak najbardziej program Erasmus jest stworzony dla niego. Ogólnie przyjęte jest, że z takiego programu powinny korzystać przede wszystkim osoby energiczne, dynamiczne, łatwo nawiązujące kontakt z innymi ludźmi. Ja jednak zachęcam do wzięcia udziału w Erasmusie ludzi podobnych do mnie, czyli nieśmiałych, trochę wstydliwych i nie do końca wierzących w swoje możliwości. Jest to bardzo dobry sposób na nauczenie się przekraczania wszelkich barier. Program Erasmus pomógł mi pokonać nieśmiałość, dzięki czemu poznawałam wielu ciekawych ludzi z różnych krajów, z którymi cały czas utrzymuję kontakt. Jakbym miała w jednym zdaniu zachęcić was do wzięcia w tym udziału to bym powiedziała, że Erasmus jest przygodą na całe życie, której nie można zapomnieć!"
Anna Jarosławska

"Wyjazd nie wykształca w wybranym kierunku, to "szkoła życia" cytując koleżankę która wróciła z Hiszpanii. Dowiedzieć się można czegoś o ludzkiej uczciwości, czy chęci pomocy zagubionym w innym kraju studentom. Do tego wielka przygoda, "nie ma kiedy czytać, codziennie coś się dzieje" znów cytując, tym razem Czeskiego kolegę przebywając jeszcze w Turcji, gdzie studiowałem. Na miejscu poznać można studentów z całej Europy, którzy z reguły trzymają się razem, a wtedy dyskusji na temat różnic, czy to językowych, kulturowych, kulinarnych czy jakichkolwiek innych, między krajami z których pochodzą rozmówcy do samego powrotu nie można zakończyć, a temat zostaje niewyczerpany. Wiele mitów na temat Turków rozwiało się, kilka okazało się brutalną prawdą, wiele się dowiedziałem i będę mógł zawsze skonfrontować moją wiedzę i doświadczenia, z tym o czym się mówi, nie mając o tym pojęcia."
Daniel Dąbrowski

"Studia na Uniwersytecie w A Coruna są czasem, który pozostanie w mojej pamięci przez długi czas. Spotkałam tam wielu ciekawych ludzi, na których pomoc zawsze mogłam liczyć i z którymi utrzymuję kontakt do teraz. Nauczyciele na tej uczelni są niesamowicie oddani swojej pracy i mają świetny kontakt ze studentami. Pobyt na Erasmusie w A Coruna był dla mnie przygodą i czasem, w którym nauczyłam się przede wszystkim, że w obliczu przyjaźni wszelkie granice zanikają. Erasmus oznacza odtąd dla mnie wspólnotę ludzi, których łączą ambitne plany, chęć życia i odkrywania świata oraz odwaga w spełnianiu marzeń. Serdecznie polecam wyjazd na Erasmusa do Hiszpanii."
Monika Biniek

"Osobiście uważam, że Erasmus jest przygodą życia dla każdego studenta. Daje nieograniczone możliwości poznawania świata, ludzi, różnych kultur i języków. Studia w Turcji są wyjątkowym doświadczeniem jako, że wyróżnia się swoją egzotyką w porównaniu do krajów europejskich. Również miałam okazję poznać wiele innych osób z Unii Europejskiej, które wyjechały na Erasmusa do tego kraju i wniosły one dodatkową dawkę pozytywnej energii. Polecam wyjazd na Erasmusa i gwarantuje, że nikt nie będzie żałować tej decyzji do końca swojego życia."
Jadwiga Porębska

"Studia w Turcji- to brzmi egzotycznie! Wspaniali i otwarci ludzie, inna kultura i religia, bogate tradycje, malownicze krajobrazy. Studia w ramach programu Erasmus to niepowtarzalna okazja poznania innego kraju, rozwijania umiejętności językowych, spotkania wspaniałych ludzi, nie tylko z kraju, do którego się jedzie, ale również z różnych części Europy. Jest to niesamowita okazja, by studiować w innym kraju przez 4 miesiące, być częścią tamtejszej społeczności. Gorąco polecam taki wyjazd wszystkim tym, którzy mają chęć przeżycia niesamowitej przygody."
Kamil Dysiewicz

"Program ERASMUS dał mi możliwość jakiej do tej pory nigdy nie miałem. To ile zobaczyłem, usłyszałem i doświadczyłem nie może równać się żadnym wcześniejszym przeżyciom. Na pewno był to także ogromny kopniak samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. No i w ogóle to co studentom program Erasmus oferuje można opisywać w samych superlatywach. Inicjatora odpowiedzialnego za założenie wyżej wymienionego programu powinno się nominować do pokojowej nagrody Nobla, uważam, że w pełni na nią zasłużył, geniusz."
Mateusz Honysz