Biuro Współpracy Międzynarodowej

Intercultural dialogue through joint artistic youth activities

Intercultural dialogue through joint artistic youth activities

Młodzieżowy projekt "Intercultural dialogue through joint artistic youth activities" z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży dobiegł końca. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN . Działania projektowe niestety zostały zakończone, ale nawiązane przyjaźnie wśród młodzieży z Nysy i Tarnopola będą owocować w przyszłości.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wspólnie z uczelnią partnerską Halytskyi college named after Vyacheslav Chornovil zrealizowali międzynarodowy projekt młodzieżowy w terminie od 19.09.2022 do 23.09.2022.Celem projektu było wzmocnienie opartej na partnerstwie aktywnej współpracy młodzieży obu partnerskich uczelni z Nysy i Tarnopola.Realizacja działań projektowych zachęciła polsko-ukraińską młodzież do wzajemnego poznania i otwartości poprzez naukę nowych umiejętności artystycznych: uczestnicy projektu tworzyli własne odznaki, własnoręcznie wykonali magnesy przyjaźni, uczyli się lepienia z gliny podczas warsztatów ceramicznych, tworzyli własne talizmany tzw. „ptaszki” z włóczek i nici. Oprócz tego młodzi ludzie z Polski i Ukrainy wspólnie biesiadowali, uczyli siebie nawzajem piosenek i tańców regionalnych obu bratnich narodów, razem aktywnie spędzali czas czy podczas wspólnego gotowania czy też gry w kręgle.

Udział w projekcie umożliwił młodzieży nie tylko zdobycie międzynarodowego doświadczenia ale także umożliwił poznanie wspólnych korzeni polsko-ukraińskich, tradycję i obyczaje obu narodów, jak również naukę podstawowych zwrotów w języku ukraińskim i polskim. Młodzież przygotowywała dla siebie nawzajem quizy wiedzy, prezentacje o swoim kraju a także warsztaty kulinarne ucząc się i degustując regionalne potrawy z Polski i Ukrainy. Zaangażowana młodzież projektowa w edukację nieformalną zdobyła nowe kompetencje i umiejętności,  a wspólne działania projektowe przyczyniły się do budowania pozytywnych relacji polsko-ukraińskich w zakresie świadomości i wrażliwości międzykulturowej.

Serdecznie dziękujemy zaangażowanej młodzieży z Nysy i Tarnopola za ich aktywny udział, za nieustające wsparcie w fazie przygotowania i realizacji projektu, za otwartość i pomysłowość a także za ich pomysły i chęci na kolejny projekt w przyszłości. 

Galeria