Biuro Współpracy Międzynarodowej

Warsztaty z zakresu międzykulturowości TCA dla pracowników PANS w Nysie

Warsztaty z zakresu międzykulturowości TCA dla pracowników PANS w Nysie

W dniach 13-14 września 2024 roku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie odbyły się intensywne dwudniowe warsztaty z zakresu międzykulturowości, skierowane do pracowników dydaktycznych oraz pracowników administracji Uczelni. Szkolenie przeprowadzone zostało przez doświadczone trenerki z Zespołu ds. szkoleń międzynarodowych Erasmus+ (TCA) z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: Panią Annę Szlęk i Panią Elżbietę Olczak i miały na celu wzbogacenie kompetencji pracowników w zakresie współpracy z międzynarodowymi studentami oraz gośćmi z zagranicy.

Program Warsztatów zakładał m.in. takie aspekty jak:

  1. Poznanie i zrozumienie wpływu kultury na jednostkę 
    Uczestnicy poznali, w jaki sposób kultura kształtuje percepcję, zachowania oraz wartości jednostki. Warsztat skupiał się na zrozumieniu wpływu kulturowego kontekstu na codzienne interakcje.
  2. Poznanie i zrozumienie zjawisk zachodzących na styku kultur
    Omówiono zjawiska takie jak etnocentryzm, stereotypy i uprzedzenia, które mogą wpływać na relacje międzykulturowe. Warsztaty pozwoliły uczestnikom rozpoznać i przeanalizować te zjawiska w kontekście swoich doświadczeń zawodowych.
  3. Poznanie i zrozumienie procesu adaptacji kulturowej
    Skoncentrowano się na fazach adaptacji kulturowej, które przechodzą osoby migrujące do nowych środowisk, oraz na wyzwaniach, które się z tym wiążą.
  4. Wypracowanie sposobów radzenia sobie w fazie stresu akulturacyjnego 
    Uczestnicy opracowali strategie radzenia sobie z trudnościami, które mogą pojawić się podczas adaptacji do nowego kulturowego kontekstu.
  5. Rozwinięcie wrażliwości na różnorodność i postawy otwartości wobec innych kultur 
    Rozwijanie postaw otwartości i wrażliwości na różnorodność kulturową, co jest kluczowe w pracy z międzynarodowymi studentami i gośćmi.

W warsztatach uczestniczyło łącznie 20 osób: koordynatorzy współpracy międzynarodowej oraz pracownicy prowadzący zajęcia dla obcokrajowców, a także pracownicy administracji Uczelni. Podczas wydarzenia zapoznano się z  przykładami dobrych praktyk w ramach innych uczelni wyższych, a także wspólnie omówiono również możliwe kierunki rozwoju strategii internacjonalizacji uczelni na nadchodzące lata.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i owocną współpracę!

Biuro Współpracy Międzynarodowej
 

Galeria