Biuro Współpracy Międzynarodowej

Rekrutacja dla studentów PANS w Nysie na studia ERASMUS+ kraje programu KA-131. Nabór do 25.10.2024r.

Rekrutacja dla studentów PANS w Nysie na studia ERASMUS+ kraje programu KA-131.  Nabór do 25.10.2024r.

Informujemy o otwartej rekrutacji dla studentów PANS w Nysie do programu Erasmus+ na wyjazdy stypendialne na studia, które będą realizowane wyłacznie w semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025.  W ramach programu Erasmus+ możesz zrealizować część swojego programu studiów na partnerskiej uczelni zagranicznej w ramach akcji KA -131 czyli do instytucji zlokalizowanych w państwach członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Turcji oraz Macedonii Północnej i Serbii. Spis dostępnych uczelni partnerskich na stronie:  https://pans.nysa.pl/org/bwm/strona/uczelnie-partnerskie-3

W ramach programu Erasmus+ studenci PANS w Nysie mogą się ubiegać o wyjazdy na studia i praktyki na każdym poziomie studiów (studia licencjackie, magisterskie). Kapitał mobilności to ilość miesięcy spędzonych za granicą w ramach programu Erasmus+ jest przypisany do studenta i jest obliczany osobno na każdym etapie kształcenia, a łączny czas wszystkich wyjazdów nie może przekroczyć 365 dni. 

Aby aplikować na wyjazd na mobilność do zagranicznej uczelni partnerskiej należy wybrać uczelnię partnerską, pełny spis dostępny na stronie https://pans.nysa.pl/org/bwm/strona/uczelnie-partnerskie-3 oraz uzgodnić ze swoim Kierunkowym Koordynatorem odpowiednie przedmioty zgodne z Twoim kierunkiem kształcenia, na które chcesz uczęszczać w ramach swojej mobilności. 

Wymagane dokumenty rekrutacyjne: 

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć do dnia do 25.10.2024r. do godz. 14.00

Ważne: pamietaj, że oprócz rekrutacji w PANS w Nysie, tuż po wysłanej dla Ciebie nominacji, czeka Cię jeszcze proces aplikowania w uczelni partnerskiej. 

Ile wynosi dofinansowanie na wyjazd na studia w ramach programu Erasmus?
Stypendium Erasmusa+ jest z założenia jedynie dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą, ma na celu zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między krajem macierzystym a krajem uczelni zagranicznej.
Stawki miesięczne stypendium od 600 euro/mc są ustalane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Szczegółowa alokacja w ramach realizowanej umowy finansowej dostępna TUTAJ.  
Co ważne, studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej (studenci pobierający stypendium socjalne) oraz osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkowe środki tzw. wsparcie indywidualne powiększone o 250 EURO miesięcznie., wówczas należy złożyć Wniosek o przyznanie dodatkowego wsparcia w ramach programu Erasmus+

Czy okres spędzony na mobilności za granicą zostanie zaliczony przez macierzystą uczelnię bez konieczności powtarzania roku?
Tak. Jest to jeden z wymogów programu Erasmus+. Okres studiów odbytych za granicą w ramach programu Erasmus+ jest uznawany za integralną część studiów w uczelni macierzystej. Gwarancją uznania okresu studiów za granicą każdorazowo jest podpisanie dokumentu Porozumienia w sprawie programu zajęć czyli tzw. Online Learning Agreement https://learning-agreement.eu/. O ostatecznym wyborze kursów przez studenta w uczelni przyjmującej i zaliczeniu odpowiedników w uczelni macierzystej decyduje Kierunkowy Koordynator ds. współpracy Międzynarodowej i ECTS. Dokument ten musi być przygotowany przed wyjazdem studenta. Do OLA można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane przez obie uczelnie i studenta. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów powinno gwarantować automatyczne zaliczenie studiów/ zajęć przez uczelnię macierzystą.

Podróż niskoemisyjnymi środkami transportu - Green Travel
Studenci mogą ubiegać się o ryczałt (jednorazowy dodatek 50 Euro) na koszty podróży wynikające z podróży środkami lokomocji o niskiej emisji spalin (tzw. „green travel”). W celu uzyskania dodatkowego dofinansowania należy wypełnić deklarację o planowanym przebiegu podróży ze wskazaniem środka lokomocji. Podróż musi być realizowana przynajmniej w 51% ekologicznymi środkami transportu. Więcej informacji TUTAJ

Jak dobrze trzeba znać język kraju, do którego planuje się mobilność? Czy jest możliwość udziału w językowych kursach przygotowawczych?
Student powinien znać język angielski na poziomie komunikatywnym lub język, w którym zamierza studiować, w stopniu gwarantującym aktywny udział w zajęciach i egzaminach. W ramach programu Erasmus+ zostało uruchomione specjalne narzędzie - Online Language Support (OLS), służące badaniu nabywanych kompetencji językowych oraz umożliwiające uczestnictwo w bezpłatnych kursach językowych on-line. Wymóg dotyczy studentów, którzy będą studiowali w jednym z języków dostępnych na platformie i dla których dany język nie jest językiem ojczystym. 

Inne ważne linki:

Więcej informacji na temat rekrutacji studentów oraz mobilności w ramach programu ERASMUS+ uzyskasz w Biurze Współpracy Międzynarodowej 
ul. Obrońców Tobruku 5, pok.2 bud.C, 48-300 Nysa
mail: bwm@pans.nysa.pl
tel.:+48 77 409 16 87