Biuro Współpracy Międzynarodowej
- 2023-09-08 08:33:00
- Aktualności
- Pracownicy
- Studenci
- Erasmus+
Międzynarodowe warsztaty projektowe w Hiszpanii
4-8.09.2023
Międzynarodowe warsztaty projektowe w ramach Blended Intensive Programme„SC2 Workshop_SustainableCommunities&Cities Second Edition_GranadaDarro River Valley Renewal in Granada”
W dniach 4-8 września 2023 r. pracownicy Wydziału Nauk Technicznych PANS w Nysie – dr inż. arch. Agata Pięt i dr inż. arch. Piotr Opałka wraz ze studentami: Barbara Romanowska, Ewa Bafia i Kamil Ledwoń wzięli udział w międzynarodowych architektonicznych warsztatach projektowych w Hiszpanii pod nazwą „SC2 Workshop_Sustainable Communities & Cities Second Edition_Granada Darro River Valley Renewal in Granada”, które były realizowane w ramach projektu Blended Intensive Programme.
Uczelniami partnerskimi, które wzięły udział w projekcie koordynowanym przez Wydział Architektury University of Granada, były Wydziały Architektury z takich uczelni jak: University of Madrid, University of Malaga, University of Porto, Karabük University, Brandenburgische Technische Universität Cottbus, The Oslo School of Architecture and Design, Politechnika Lubelska i Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie.
Projekt był już trzecią edycją warsztatów w ramach Blended Intensive Programme realizowanych ze środków Programu Erasmus+, a jej tematyką było ożywienie przestrzeni doliny rzeki Darro w Granadzie w bezpośrednim sąsiedztwie Alhambry. Projekty przygotowane przez studentów uwzględniały walory krajobrazowe i dziedzictwo kulturowe oraz ich implikacje związane z turystyką i urbanizacją przy jednoczesnym uwzględnieniu kryzysu klimatycznego. Studenci pracowali w grupach międzynarodowych w czterech obszarach tematycznych tj.: mobilności, miasta w 15 minut, dobrobytu i gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zielonej i niebieskiej infrastruktury. Walorem międzynarodowego projektu była możliwość pracy w wielonarodowościowych zespołach oraz zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy w oparciu o doświadczenia wykładowców z innych partnerskich uczelni.
Pierwsza edycja odbyła się w Turcji pod nazwą: „SC2 Sustainable Communities &Cities: First Edition Istanbul - Safranbolu”, a jej organizatorem był Wydział Architektury Uniwersytetu w Grenadzie, natomiast instytucją goszczącą Istanbul Technical University.
Druga edycja BIP w ramach konsorcjum pod nazwą: „Piękno małego miasta – Niemodlin CittaSlow. Rewitalizacja rynku i terenów przyległych metodą systemów środowiskowych” była zorganizowana w maju br i koordynowana przez PANS w Nysie.
Udział w Blended Intensive Programmes w ramach Programu Erasmus+ przyniósł liczne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron, w tym studentów, pracowników i uczelni partnerskich. To znakomita okazja do nauki, współpracy międzynarodowej i rozwoju zarówno indywidualnego, jak i instytucjonalnego. W roku akademickim 2023/24 planowane są już kolejne warsztaty, tym razem w Berlinie i Cottbus w Niemczech.