Biuro Współpracy Międzynarodowej
- 2023-11-29 08:51:00
- Aktualności
- Studenci
- Erasmus+
Rekrutacja dla studentów na studia ERASMUS+ KA-131. Nabór do 31.10.2023r.
STUDENCIE - WYKORZYSTAJ SWÓJ PAKIET 12 MIESIĘCY MOBILNOŚCI W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ I ZŁÓŻ DOKUMENTY REKRUTACYJNE W TERMINIE DO 31.10.2023
W ramach programu Erasmus+ możesz zrealizować część swojego programu studiów na uczelni zagranicznej w innym kraju UE biorącym udział w programie. Taki wyjazd może trwać 1 lub 2 semestry w ramach posiadanego pakietu mobilności. W ramach wyjazdu przez ustalony termin chodzisz na zajęcia na uczelni partnerskiej i tam zaliczasz egzaminy.
Krok po kroku jak wyjechać na mobilność do zagranicznej uczelni partnerskiej:
1. Aby aplikować należy wybrać uczelnię partnerską PANS w Nysie, pełny spis dostępny na stronie https://pans.nysa.pl/org/bwm/strona/uczelnie-partnerskie-3 oraz złożyć FORMULARZ APLIKACYJNY online na stronie www.erasmus.pans.nysa.pl i rozpocząć przygodę z programem Erasmus+. Mobilność w ramach programu Erasmus+ to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także otwieranie się na nowe doświadczenia, które pomagają rozwinąć nabyte już wcześniej kompetencje i sprawności językowe, wzbogacają CV, a tym samym zwiększają Twoją konkurencyjność na rynku pracy.
2. Przygotuj w języku angielskim swoje CV oraz LIST MOTYWACYJNY z krótkim opisem, dlaczego chcesz wyjechać na stypendium Erasmus+, a następnie prześlij nam na maila bwm@pans.nysa.pl
3. Wypełnij KARTĘ REKRUTACYJNĄ (Załącznik nr 8 do pobrania), pamiętaj, aby podejść do Dziekanatu po średnią ocen i do Kierunkowego Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i ECTS po zgodę na wyjazd (spis koordynatorów)
4. Wypełnij oświadczenie dotyczące kapitału mobilności (Załącznik nr 9 do pobrania)
Ile wynosi dofinansowanie na wyjazd na studia w ramach programu Erasmus?
Stypendium Erasmusa+ jest z założenia jedynie dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą, ma na celu zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między krajem macierzystym a krajem uczelni zagranicznej.
Stawki miesięczne stypendium od 450 euro/mc są ustalane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Szczegółowa alokacja w ramach realizowanej umowy finansowej dostępna na stronie: https://arc.pans.nysa.pl/sitecontent/bwm/pliki/Alokacja_KA_131_2022.pdf
Co ważne, studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej (studenci pobierający stypendium socjalne) oraz osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkowe środki tzw. wsparcie indywidualne powiększone o 250 EURO miesięcznie. Ostateczna wysokość stypendium jest uzależniona od:
- kraju do którego student wyjeżdża,
- długości pobytu (obliczanej z dokładnością do 1 dnia),
- sytuacji finansowej studenta (przyznane stypendium socjalne)
Czy okres spędzony na mobilności za granicą zostanie zaliczony przez macierzystą uczelnię bez konieczności powtarzania roku?
Tak. Jest to jeden z wymogów programu Erasmus+. Okres studiów odbytych za granicą w ramach programu Erasmus+ jest uznawany za integralną część studiów w uczelni macierzystej. Gwarancją uznania okresu studiów za granicą każdorazowo jest podpisanie dokumentu Porozumienia w sprawie programu zajęć czyli tzw. Learning Agreement. O ostatecznym wyborze kursów przez studenta w uczelni przyjmującej i zaliczeniu odpowiedników w uczelni macierzystej decyduje Kierunkowy Koordynator ds. współpracy Międzynarodowej i ECTS. Dokument ten musi być przygotowany przed wyjazdem studenta. Do LA można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane przez obie uczelnie i studenta. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów powinno gwarantować automatyczne zaliczenie studiów/ zajęć przez uczelnię macierzystą.
Jak dobrze trzeba znać język kraju, do którego planuje się mobilność? Czy jest możliwość udziału w językowych kursach przygotowawczych?
Student powinien znać język angielski na poziomie komunikatywnym lub język, w którym zamierza studiować, w stopniu gwarantującym aktywny udział w zajęciach i egzaminach. W ramach programu Erasmus+ zostało uruchomione specjalne narzędzie - Online Language Support (OLS), służące badaniu nabywanych kompetencji językowych oraz umożliwiające uczestnictwo w bezpłatnych kursach językowych on-line. Wymóg dotyczy studentów, którzy będą studiowali w jednym z języków dostępnych na platformie i dla których dany język nie jest językiem ojczystym.
Lista dokumentów rekrutacyjnych
Lista uczelni partnerskich
Dofinansowanie wyjazdu
Przydatne informacje
Więcej informacji na temat rekrutacji studentów oraz mobilności w ramach programu ERASMUS+ uzyskasz kontaktując się z nami mailowo bwm@pans.nysa.pl lub na naszej stronie www.pans.nysa.pl/org/bwm w zakładce Erasmus+.