Finanse i rachunkowość
Wydział Nauk Ekonomicznych
Władze Wydziału
dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj, prof. ucz. Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych |
dr Agnieszka Szpara
Prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych |
Dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych Państwowej Akademi Nauk Stosowanych w Nysie jest dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj, prof. ucz. Prodziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych jest dr Agnieszka Szpara.
Kadra dydaktyczna
Zatrudniamy wybitnych nauczycieli akademickich z wieloletnią praktyką dydaktyczną zdobytą na najlepszych polskich uczelniach. Są to specjaliści, których prace są publikowane nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.
Podstawą naszego wydziału jest kadra:
- 5 profesorów
- 4 doktorów
- 3 praktyków z doświadczeniem
Pracownicy Wydziału
- mgr Mirosław Aranowicz od 2004 – 2006 r. i 2017 - 2023 r.
- mgr Ewa Biedroń od 2002 r. - 2008 r.
- mgr Agnieszka Bilska od 2002 r. - 2008 r.
- dr inż. Grzegorz Chodak od 2002 r. do 2014 r.
- mgr Mariola Chwalenia od 2003 r. do 2013 r. i 2017 r. do 2022 r.
- dr hab. Mariusz Czekała, prof. ucz, od 2004 r. - 2017 r. i 2021 r. do dziś
- dr Aldona Dereń od 2001 r. - 2015 r.
- dr inż. Adriana Halikowska od 2005 r.
- prof. dr hab. Marian Hopej od 2001 r. do 2007 r. i od 2023 do dziś
- dr Magdalena Hopej-Tomaszycka od 2002 r. do 2017 r.
- dr inż. Robert Kamiński od 2003 r. do 2014 r.
- dr inż. Zbigniew Kulas od 2003 r. - 2016 r.
- mgr Magdalena Lis od 2024 r.
- mgr Iwona Łęc-Wylęgała do 2023 r.
- dr hab. Krystyna Moszkowicz 2001 - 2003 r.
- prof. dr hab. Mieczysław Moszkowicz 2001 - 2003 r.
- dr hab. Sławomir Nahotko 2003 - 2004 r.
- prof. dr hab. Andrzej Nowak od 2001 r. – 2021 r.
- mgr Agnieszka Pawlik od 2018 r.
- dr Marlena Rogus od 2007 r. - 2014 r.
- dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj, prof. ucz, od 2001 r.
- dr Elżbieta Sobów od 2024 r.
- dr Joanna Szczepańska, prof. ucz, od 2002 r.
- dr Maria Szeloch od 2001 – 2007 r.
- dr Agnieszka Szpara od 2002 r.
- dr inż. Marta Targowicz od 2014 r.
- dr Jacek Uchman 2003 - 2004 r.
- dr inż. Marek Wilimowski od 2001 r. do 2019 r.
- dr hab. inż. Zofia Wilimowska, prof. ucz, od 2001 r.
- dr Bolesław Woś 2005 - 2006 r.
Historia
Wydział Nauk Ekonomicznych został utworzony w 2001 roku wraz z powstaniem PANS w Nysie. Na Wydziale prowadzone są następujące kierunki i specjalności:
- Kierunek FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ na studiach licencjackich - od 01.10.2022 do dziś
- specjalność rachunkowość i kontrola finansowa,
- specjalność kadry i płace,
- Kierunek FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ na studiach magisterskich - od 01.10.2022 do dziś
- specjalność zarządzanie finansami przedsiębiorstw,
- specjalność zarządzanie zasobami ludzkimi,
- Kierunek FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ - od 01.10.2006 do 2022
- specjalność rachunkowość i kontrola finansowa,
- specjalność finanse przedsiębiorstw,
- Kierunek FINANSE I BANKOWOŚĆ -2003 do 2005
- Specjalność FINANSE I ZARZĄDZANIE ORGANIZACJAMI - 2001-2002
Budynek A przy ulicy Chodowieckiego
|
Opis specjalności
Kierunek finanse i rachunkowość łączy w sobie cechy i wymagania stawiane współczesnym finansistom, którzy powinny posiadać podstawową wiedzę z dziedziny ekonomii, prawa, finansów, rachunkowości, zarządzania i organizacji, oraz technik informatycznych. Specjalność tę można uważać za uniwersalną z punktu widzenia prowadzenia własnego przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowego, zatrudnienia w podobnym przedsiębiorstwie regionu lub w każdej innej organizacji w dziale finansowym lub instytucji finansowej.
Po ukończeniu studiów absolwenci kierunku Finanse i Rachunkowość będą szczególnie przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i jednostkach usługowych lub budżetowych oraz instytucjach finansowych (bankach, biurach rachunkowych). Absolwent oferowanych specjalności może sam prowadzić małą firmę produkcyjną lub usługową albo może pracować w przedsiębiorstwie przede wszystkim jako specjalista finansowy w dziale finansowym lub menedżer w dziale inwestycji i rozwoju (projektowanie i analiza ekonomiczno-finansowa projektów inwestycyjnych), w dziale kadrowym lub jako specjalista ds. wynagrodzeń. Może także pracować w bankach (np. dział kredytu) i innych instytucjach finansowych.
Absolwent studiów licencjackich kierunku finanse i rachunkowość powinien posiadać wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, przy czym przedmioty oferowane na specjalności rachunkowość i kontrola finansowa w szczególny sposób przygotowują absolwentów do pracy w biurach rachunkowych, jako specjalistów finansowych, biegłych w rachunkowości, budżetowaniu, natomiast druga z oferowanych specjalności – kadry i płace przygotowuje ich raczej do pracy działach kadrowych przedsiębiorstw, jako specjalistów ds. wynagrodzeń.
Natomiast absolwent studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość powinien pogłębioną posiadać wiedzę zakresu finansów i rachunkowości. Studenci specjalności zarządzanie finansami przedsiębiorstw poprzez program kształcenia przygotowani są do pracy, w której wymagana jest wiedza z zakresu funkcjonowania rynku finansowego i jego instrumentów, w tym nowoczesnych instrumentów finansowania działalności gospodarczej, a także znać aktualne regulacje prawne związane z wykonywana profesją. Są oni przygotowani do pracy biurach rachunkowych, w jednostkach samorządu terytorialnego itp. Natomiast po specjalności zarządzanie zasobami ludzkimi studenci przygotowani są do wykonywania zawodu związanego z kadrami, między innymi w działach kadrowych.
|
|
W wykształceniu dużą wagę przywiązuje się do elementów praktycznych i narzędziowych. Współpraca z kierunkiem informatyki oraz uczestniczenie w ćwiczeniach odbywanych w laboratoriach komputerowych sprawiają, że absolwenci specjalności wynoszą wiedzę z ukierunkowanych zastosowań informatyki oraz umiejętności użytkowania różnorodnych systemów informatycznych, stosowanych w finansach, księgowości, rachunkowości oraz w zarządzaniu finansami organizacji.
Absolwent otrzymuje wszechstronną wiedzę o wszystkich podstawowych aspektach zarządzania finansami w skali małej i dużej jednostki budżetowej, jednostek non profit i ukierunkowanych na zysk.
Oprócz kursów podstawowych: matematyka, statystyka, informatyka, języki obce itd. student otrzymuje przygotowanie zawodowe na poziomie licencjackim w zakresie rachunkowości, podejmowania decyzji inwestycyjnych i finansowych, funkcjonowania i modelowania rynku kapitałowo pieniężnego, podstaw komputerowego wspomagania decyzji menedżerskich w organizacjach, prowadzenia dokumentacji kadrowej czy rekrutacji pracowników.
W trakcie studiów studenci nabywają też praktyczne umiejętności posługiwania się systemami komputerowymi z zakresu systemów finansowo - księgowych a także poznają komputerowe systemy zarządzania - systemy planowania i sterowania produkcją oraz usługami, oraz zdobywają umiejętność projektowania programów komputerowych dla indywidualnych potrzeb organizacji. Zdobyta wiedza umożliwia właściwe spojrzenie absolwenta na dynamiczne procesy gospodarcze w sferze produkcji i usług. Dodatkowym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są praktyki, które odbywa się w wiodących zakładach produkcyjnych lub usługowych oraz instytucjach finansowych.
|
|
|
|
|
|
|
|
Absolwenci 2013 |
Absolwenci 2014
|
Absolwenci 2015 |
Absolwenci 2017
|
Absolwenci 2018 |
Absolwenci 2019
|
Możliwości dalszego kształcenia
Wykształcenie uzyskiwane podczas studiów na WNE pozwala absolwentom na dalszą pracę naukową i uzyskują doktoraty. Te sukcesy naszych absolwentów są również sukcesami Wydziału Nauk Ekonomicznych i całej Uczelni. Są wynikiem dobrze zaprojektowanego procesu kształcenia i jego realizacji, podporządkowanych głównemu celowi, którym jest uzyskanie założonych efektów kształcenia. Uzyskanie założonych efektów kształcenia jest zadaniem trudnym, nie zawsze osiągalnym w stosunku do każdego studenta, ale dzięki wysokiemu wykształceniu wartościowej kadry naukowo-dydaktycznej Wydziału Nauk Ekonomicznych na ogół osiąganym w wysokim stopniu.
Program studiów
Mając na uwadze jak najlepsze przygotowanie zawodowe absolwentów kierunku Finanse i Rachunkowość, przy opracowywaniu i aktualizacji koncepcji kształcenia, sylwetki absolwenta oraz planów studiów i programu kształcenia brane są pod uwagę opinie pracodawców, a także informacje na temat oczekiwań rynku pracy. W związku z tym na Wydziale Nauk Ekonomicznych w trakcie ustalania projektu programu kształcenia oraz podczas prac programowych udział brały następujące instytucje i osoby:
- Przedstawiciel ZUS,
- Dyrektor Banku,
- Pracownicy biur rachunkowych,
- Przedstawiciele ubezpieczycieli
- Przedstawiciele Urzędu Skarbowego,
- Przedstawiciele Urzędu Pracy,
- Przedstawiciele władz powiatowych, a konkretnie samorządu terytorialnego odpowiedzialni za finanse.
Ponadto w trakcie opracowywania programu studiów w celu zapewnienia zgodności programu oferowanego przez Wydział Nauk Ekonomicznych z poziomem kształcenia określonym Polską i Europejską Ramą Kwalifikacyjną oraz Ramą dla Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego stosowane są odniesienia do programów kształcenia i sylabusów na uczelniach zagranicznych.
Zaplecze dydaktyczne
Nasza uczelnia posiada nowocześnie wyposażone pracownie komputerowe z dostępem do Internetu. Studenci podczas swoich zajęć korzystają z szeregu programów wspomagających zarządzanie finansami przedsiębiorstwa:
- Excel
- Subiekt
- Rachmistrz
- Symfonia
- Premium
- Rewizor
- CDN Optima
Do dnia 30.09.2023 r. mury naszej Uczelni na kierunku Finanse opuściło łącznie 1786 studentów studiów stacjonarnych (1378) i niestacjonarnych (408). W dalszym ciągu studiuje u nas 86 studentów studiów stacjonarnych (dziennych) i niestacjonarnych (zaocznych).
Współpraca ze społecznością lokalną
|
|
|
|
|
|
|
|
|
prof. Zofia Wilimowska podczas wykładu organizowanego w ramach 11 NFN, 2015
dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj podczas konkursu organizowanego w ramach 12 NFN, 2016
mgr inż. Adriana Halikowska podczas warsztatów zorganizowanych w ramach XIII Nyskiego Festiwalu Nauki, 2017
mgr Mariola Chwalenia podczas wykładu "Ile finansowo kosztuje lekceważenie zdrowia"
dr Joanna Szczepańska, dr inż. Marta Targowicz podczas warsztatów i konkursu realizowanych w ramach XV NFN, 2019
dr inż. Adriana Halikowska podczas warsztatów połączonych z konkursem pt. „Jak założyć działalność gospodarczą”. Realizowanych w ramach XVI Nyskiego Festiwalu Nauki, 2022 r.
dr inż. Marta Targowicz „Współczesne wyzwania księgowego w warunkach gospodarki cyfrowej” – wykład realizowany w ramach XVII Nyskiego Festiwalu Nauki, 2023.
Program Erasmus+
Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną.
W ramach programu możesz uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne.
Erasmus+ 2021-27 to program Komisji Europejskiej na lata 2021-2027, który wspiera wszystkie sektory kształcenia i szkolenia, zwłaszcza kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się dorosłych, poza formalnego kształcenia się młodzieży.W jego skład wchodzą:
- Akcja 1: międzynarodowa mobilność edukacyjna (studentów, absolwentów, pracowników);
- Akcja 2: międzynarodowa współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk obejmująca m.in. nowe formy i programy kształcenia, nowe metody i narzędzia dydaktyczne, współpraca z przedsiębiorstwami i otoczeniem zewnętrznym uczelni, Erasmus Mundus Programmes ;
- Akcja 3: wsparcie dla reform w obszarze edukacji;
- Program Jean Monnet: katedry, moduły, centra doskonałości, wsparcie dla instytucji i stowarzyszeń, sieci;
- Program Sport: współpraca partnerska w dziedzinie sportu, niekomercyjne europejskie imprezy sportowe.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej https://erasmusplus.org.pl/o-programie lub w Przewodniku po programie
Koło naukowe
Działalność kół naukowych przy PANS w Nysie ma na celu pogłębianie wiedzy oraz realizowanie pomysłów i inicjatyw ich członków. Wśród różnorodnych form działań kół są między innymi:
- udział w konferencjach naukowych
- udział w wyjazdach szkoleniowych,
- udział w prelekcjach
Koło Naukowe "BONUS"
Opiekun: mgr Agnieszka Szpara
Celem działalności Koła jest pomoc w zdobywaniu materiałów o charakterze edukacyjnym, organizowanie spotkań, dyskusji, wykładów i prezentacji - mających na celu poszerzenie wiedzy o finansach, współpraca z organizacjami krajowymi o podobnym charakterze, współpraca z instytucjami finansowymi, udział członków w sympozjach, konferencjach, odczytach i seminariach. Jesteśmy organizacją studencką, tworzoną przez Studentów dla Studentów: "Jesteśmy Studentami PANS w Nysie, różnimy się wiekiem i upodobaniami, ale łączy nas jedno - chcemy inwestować swoje pieniądze z głową, tak by przynosiły nam jedynie zyski".Koło Naukowe Rachunkowości "SYMFONIA"
Opiekun: dr inż. Marta Targowicz
Celem koła jest pogłębianie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu rachunkowości.
Będzie on realizowany przez cykl wykładów obejmujących zaawansowaną rachunkowość, case study oraz opracowanie i analizę dokumentów księgowych a także naukę języka angielskiego w zakresie rachunkowości.
Podsumowanie
Kierunek Finanse i Rachunkowość PANS w Nysie już dziś kształci studentów będących konkurencją dla absolwentów najwybitniejszych polskich uczelni. Dalszy rozwój naszej szkoły gwarantuje najlepszy poziom nauczania, a współpraca międzynarodowa pozwala nam na zdobywanie nowych i ciekawych doświadczeń.