Finanse i rachunkowość
Praktyki
REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH NA WYDZIALE NAUK EKONOMICZNYCH
Praktyki zawodowe stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Zaliczenie praktyk zawodowych jest warunkiem zaliczenia semestru, którego program przewiduje realizację tych zajęć.
Przewodniczącą Komisji ds. Praktyk na Wydziale Nauk Ekonomicznych jest dr inż. Adriana Halikowska.
Przed rozpoczęciem praktyk student pobiera z dziekanatu kartę zgłoszenia praktyki oraz dwa egzemplarze umowy dotyczącej organizacji praktyki zawodowej.
Dokumenty te należy dostarczyć do Instytucji, w której odbywać się będzie praktyka zawodowa.
Po otrzymaniu z Instytucji, w której odbywać się będzie praktyka zawodowa, podpisanej umowy dotyczącej organizacji praktyki zawodowej oraz karty zgłoszenia praktyki, student przekazuje je do dziekanatu, gdzie otrzymuje siatkę oceny praktyki oraz świadectwo odbycia praktyki, jak również dzienniczek praktyk.
Po zrealizowanych praktykach, wypełnione i podpisane przez opiekuna praktyki z ramienia Instytucji świadectwo odbycia praktyki oraz siatkę oceny praktyki jak również dzienniczek praktyk (wypełniony zgodnie z wymaganiami opiekuna praktyki z ramienia Uczelni), należy zdać opiekunowi praktyki z ramienia Uczelni, w terminie przez niego ustalonym, w celu zaliczenia i oceny praktyki.
W razie zaangażowania studentów w projekty praktyczne (staże), które umożliwiają osiągnięcie efektów uczenia się przypisanych w programie studiów do praktyk istnieje możliwość zaliczenia tego okresu w praktyki.
W przypadku studentów, którzy nie kończą studiów w aktualnym semestrze, za zgodą Dziekana Wydziału istnieje możliwość przedłużenia realizacji obowiązku praktyk na kolejny rok akademicki - gdy nie jest możliwe zrealizowanie praktyk we właściwym czasie (np. ze względu na epidemię).
Zwolnienia z praktyk
Na wniosek studenta na poczet praktyki zawodowej można zaliczyć czynności wykonywane przez niego w szczególności w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu, jeżeli umożliwiły one uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów dla praktyk zawodowych. Wniosek o zwolnienie z praktyk powinien zostać złożony:
1. w semestrze zimowym do 16.12.2024 r.
2. w semestrze letnim 01.06.2025 r.
Do wniosku należy dołączyć:
- potwierdzenie zatrudnienia, stażu lub wolontariatu wraz ze wskazaniem okresu realizacji,
- zakres obowiązków i realizowanych zadań,
- inne dokumenty poświadczające realizację czynności w ramach zatrudnienia, stażu czy wolontariatu mogących być podstawą do zaliczenia praktyki.
Podania o zwolnienie złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Na podstawie złożonych dokumentów Komisji ds. Praktyk na Wydziale Nauk Ekonomicznych podejmie decyzję o możliwości zwolnienia z praktyk w konkretnym semestrze. Komisja zbierze się w roku akademickim 2 razy, czyli:
1. w semestrze zimowym 19.12.2024 r.
2. w semestrze letnim 15.06.2025 r.
Decyzje będą dostarczane do studentów pocztą tradycyjną do 2 tygodni po podjęciu decyzji przez Komisję ds. Praktyk na Wydziale Nauk Ekonomicznych.
Praktyki dla studentów I stopnia, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2022/2023 do teraz
Zgodnie z planem i programem kształcenia dla kierunku Finanse i rachunkowość dla studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2022/2023 do teraz, praktyka realizowana jest w wymiarze:
- Praktyka wakacyjna w wymiarze 240 godzin po II semestrze studiów
- Praktyka w trakcie semestru w wymiarze 120 godzin na III semestrze studiów
- Praktyka wakacyjna w wymiarze 150 godzin po IV semestrze studiów
- Praktyka w trakcie semestru w wymiarze 120 godzin na V semestrze studiów
- Praktyka w trakcie semestru w wymiarze 330 godzin na VI semestrze studiów
Przed rozpoczęciem praktyki student powinien zapoznać się z regulaminem praktyk zawodowych oraz programem praktyk zawodowych.
Praktyki dla studentów I stopnia, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2021/2022
Zgodnie z planem i programem kształcenia dla kierunku Finanse i rachunkowość dla studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2021/2022, praktyka realizowana jest w wymiarze:
- Praktyka wakacyjna w wymiarze 6 tygodni po II semestrze studiów
- Praktyka śródroczna w wymiarze 3 tygodni na III semestrze studiów
- Praktyka wakacyjna w wymiarze 4 tygodni po IV semestrze studiów
- Praktyka śródroczna w wymiarze 3 tygodni na V semestrze studiów
- Praktyka śródroczna w wymiarze 8 tygodni na VI semestrze studiów
Przed rozpoczęciem praktyki student powinien zapoznać się z regulaminem praktyk zawodowych oraz programem praktyk zawodowych.
Praktyki dla studentów studiów II stopnia
Zgodnie z planem i programem kształcenia dla kierunku Finanse i rachunkowość dla studentów na studiach magisterskich, praktyka realizowana jest w wymiarze:
1. Praktyka w trakcie semestru w wymiarze 210 godzin na II semestrze studiów
2. Praktyka w trakcie semestru w wymiarze 270 godzin na IV semestrze studiów
Przed rozpoczęciem praktyki student powinien zapoznać się z regulaminem praktyk zawodowych oraz programem praktyk zawodowych.
Regulamin i program praktyk zawodowych dla studentów II stopnia