Finanse i rachunkowość

Student Wydziału Nauk Ekonomicznych na Stażu z Lwem

Student Wydziału Nauk Ekonomicznych na Stażu z Lwem

To kolejny sukces jaki odnoszą studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych PANS w Nysie, a jest nim odbywany od kwietnia 2023 roku dziewięciomiesięczny, płatny Staż z Lwem. Studentem, który dostał się na ten staż jest Artur Kowalski, student studiów stacjonarnych, a miejscem odbywania stażu jest Bank ING w Nysie, dział korporacyjny. Jest to unikatowy na rynku staż, skierowany do studentów, którzy sprawnie poruszają się w świecie technologii i mają różnorodne pasje. To szansa na pracę pod okiem ekspertów ING. Głównym celem stażu jest nabycie praktycznych umiejętności związanych z obsługą klienta korporacyjnego oraz pogłębienie wiedzy z szerokorozumianej bankowości.

Panie Arturze proszę nam opowiedzieć, jak wyglądał proces rekrutacji?

Rekrutacja składała się z dwóch etapów. W pierwszym etapie odbyłem rozmowę z Dyrektorem i Managerem oddziału korporacyjnego w Nysie. Podczas rozmowy zostały mi zadane pytania ogólne, np. jak widzę swoją przyszłość i czy może chcę ją wiązać z pracą w banku. Oczywiście została sprawdzona również moja ogólna wiedza ekonomiczna, dotycząca głównie analizy finansowej przedsiębiorstwa. Sprawdzone zostały również umiejętności takie jak kreatywność, analityczne myślenie oraz umiejętność pracy w grupie. Do drugiego etapu dostało się kilka osób. W drugim etapie rekrutacji również odbyłem rozmowę. Tym razem rozmowę przeprowadził Dyrektor Regionalny. Sprawdzona została moja ogólna wiedza na temat bankowości oraz padło pytanie odnośnie tego, na jakie stanowisko bardziej chciałbym się szkolić, czy na stanowisko doradcy, czy może jednak analityka finansowego. Podczas tej rozmowy Dyrektor Regionalny wytłumaczył mi na czym polega praca w oddziale, jaka jest różnica między wcześniej wspomnianymi stanowiskami oraz jaki zakres obowiązków będzie mnie obowiązywał. Po kilku dniach otrzymałem wiadomość, że dostałem się na Staż z Lwem i od kwietnia można zaczynać współpracę.

Dlaczego zdecydował się Pan zgłosić na staż?

Na spotkaniu w naszej udzielni z przedstawicielami banku została zaprezentowana prezentacja na temat czym jest i jak wygląda Staż z Lwem. Temat bardzo mnie zainteresował i stwierdziłem, że chcę spróbować swoich sił. Ponadto uważam, że każde dodatkowe doświadczenie i umiejętności praktyczne są bardzo cenne. Chciałem zobaczyć również jak w rzeczywistości wygląda praca w banku w oddziale korporacyjnym. Dużym atutem jest to, że staż umożliwia pracę z najlepszymi doradcami oraz analitykami, od których mogę się wiele nauczyć. Podczas stażu nabywam doświadczenia, które pomogą mi w przyszłości znaleźć dobrą pracę lub kontynuować zatrudnienie w ING.

Jakie umiejętności i wiedzę nabywa Pan podczas Stażu z Lwem? 

Na stażu mam możliwości odbycia wielu szkoleń z zakresu bankowości. Poznaję bazę produktową oferowaną przez bank, ścieżki kredytowe oraz zapoznaję się z dokumentacją niezbędną w procesie kredytowym. Uczę się weryfikacji dokumentacji kredytowej oraz finansowej, przeprowadzania analiz finansowych, interpretacji wskaźników, które pozwalają poznać sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz uruchamiania umów kredytowych. Dodatkowo poznaję system ratingowy oraz zasady kredytowania w ścieżce Fast Track oraz Normal Track. Brałem udział w przeprowadzeniu całego procesu odnowienia kredyty spółce, która została pode mnie podpięta jako analityk w czasie trwania procesu. Cały czas poznaję programy i systemy komputerowe takie jak ICBS, IWA, CMS, CMS 2, CMR oraz ING Monitoring. Staż uczy pracy w zespole, szybkiego rozwiązywania problemów oraz radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. 

Czy poleciłby Pan innym udział w Stażu z Lwem? 

Jak najbardziej tak. Staż z Lwem umożliwia pracę w miłej atmosferze z wykfalifikowanymi pracownikami, którzy są wsparciem na każdym możliwym kroku oraz są bardzo sympatyczni. Chętnie przekazują swoją wiedzę. Pracując w takiej grupie ludzi idzie się chętnie do pracy, ponieważ ich pozytywna energia odbija się na bardzo dobrym samopoczuciu. Warto dodać, że na stażu jest elastyczny czas pracy dopasowany pod studenta, który umożliwia łączenie go ze studiami.

Panie Arturze w tej sytuacji pozostaje Panu pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów!

Dziękuję bardzo.
 

Galeria