Finanse i rachunkowość

Spotkanie Koordynatorów NZB

Spotkanie Koordynatorów NZB

W dniach 16-17 kwietnia dr inż. Marta Targowicz reprezentująca WNE PANS Nysa wzięła udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Koordynatorów i Wykładowców Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem w Warszawie. 

Spotkanie składało się z dwóch części. Cześć pierwszą stanowiła Panel Krajowego Forum Edukacji Ekonomicznej, organizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości w Klubie Bankowca. Dyskusję otworzył Dyrektor Programu NZB, Krzysztof Ostafiński z Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, który na wstępie podkreślił znaczenie i wagę wiedzy ekonomicznej przy podejmowaniu codziennych decyzji Polaków.  

Prelegentami byli m. in. prof. Witold Orłowski, prof. Tomasz Rachwał, których wystąpienia były podstawą dyskusji o profilu absolwenta szkoły ponadpodstawowej, wiedzy koniecznej w procesie pozyskiwania nowych studentów. 

Kolejnym punktem spotkania była debata ekspertów projektu Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni, w której zwrócono uwagę na popularyzację wiedzy z zakresu cyberprzestępczości i strategii ochrony konsumenta.

W dalszej części spotkania Koordynatorów Programu NZB, Waldemar Zbytek, Prezes Zarządu  Fundacji Warszawskiego Instytutu Bankowości przybliżył założenia działalności Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej – platformy współpracy na rzecz edukacji ekonomicznej w Polsce i podkreślił znaczenie transferu wiedzy praktycznej  z zakresu ekonomii do uczelni wyższych.

Na koniec pierwszego dnia dyskutowano o zakresie kompetencji ekonomicznych jakie powinni wynieść uczniowie ze szkoły ponadpodstawowej, przedstawiono założenia teoretyczne w świetle zapisów podstawy programowej oraz skonfrontowano je z  doświadczeniami nauczycieli akademickich.

Drugiego dnia, 17 kwietnia, odbył się Kongres Edukacji Ekonomicznej 2025, w Events Center w Kompleks Varso, w Warszawie. Wystąpienia przedstawicieli patronów instytucjonalnych, m. in. Związku Banków Polskich oraz przedstawicieli administracji publicznej skupiły się na m. in. konfrontacji roli Europy i Polski wobec wyzwań ekonomicznych  oraz  postaw społeczeństwa W dalszej części odbyła się  debata rynku kapitałowego nt. „Polacy a inwestowanie w przyszłość: potencjał, wyzwania i perspektywy” – eksperci dr hab. prof. UW Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, Marta Damm-Świerkocka, Członkini Zarządu, PFR Portal PPK), Michał Kobza, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Kazimierz Szpak (Prezes Zarządu Beta TFI S.A.), Marcin Wlazło (Dyrektor Biura Maklerskie Pekao) przybliżyli wyniki badań naukowych oraz wnioski płynące z doświadczenia zawodowego dotyczące tendencji Polaków do oszczędzania długoterminowego, ich sposobów na inwestowanie oraz opinie Polaków o oszczędzaniu.

Kongres Edukacji Ekonomicznej 2025 był  już ósmym wydarzeniem w ramach cyklu realizowanego od 2017 roku (wcześniej organizowany pod nazwą Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości) stanowiącego najważniejsze miejsce do międzyśrodowiskowej dyskusji, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy w ramach działań edukacyjnych w zakresie finansów, cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorczości. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych, samorządów terytorialnych, sektora finansowego, organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego, uczelni, szkół i mediów. Kongres 2025 był okazją do pogłębiania wniosków z poprzedniej edycji oraz pochylenia się nad bieżącymi wyzwaniami w kontekście dorobku obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej oraz uruchomienia Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej.   

Spotkanie pokazało, że łączy nas wspólny cel, którym jest dążenie do podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej studentów, a Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem jest przykładem współpracy nauka – sektor finansowy.
 

Galeria