Finanse i rachunkowość
- 2024-11-15 12:14:00
- Wydarzenia
Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej
W dniach 28-29 października Dziekan WNE dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj, prof. ucz. oraz Prodziekan WNE dr Agnieszka Szpara wzięły udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Koordynatorów i Wykładowców Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.
Spotkanie składało się z dwóch części.
Cześć pierwszą stanowiło Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej, organizowane przez Senat RP, SGH i Komitet Organizacyjny Roku Edukacji Ekonomicznej.
Część druga to Panel programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, którego pierwsza część odbyła się w SGH, a kolejna w Klubie Bankowca.
Prof. Piotr Wachowiak rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przewodniczący KRUE i KRUW otwierając Forum powiedział, że należy zastanowić się jak dotrzeć z wiedzą ekonomiczną i gospodarczą także do dorosłych, po to by zlikwidować wszechobecny populizm, który dzieli Polaków.
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że edukacja ekonomiczna stanowi o sile gospodarki państwa.
Minister Finansów Andrzej Domański zaznaczył, że edukacja ekonomiczna musi zatem stać się priorytetem polskiej edukacji.
Przewodniczący Komitetu Programowego Krajowego Forum Edukacji Ekonomicznej dr Tadeusz Białek podkreślił, że obecna władza powinna zrobić wszystko, by zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat różnego rodzaju przestępstw i oszustw w cyberprzestrzeni, które wynikają właśnie z małej świadomości finansowej, gospodarczej i ekonomicznej.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Waldemar Zbytek przypomniał, że 2024 rok jest szczególny pod względem rocznic, bowiem Forum jest częścią obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej 2024, który ustanowił Senat RP w setną rocznicę reform Władysława Grabskiego, powstania złotówki, Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego, i wydania książki Janusza Korczaka “Bankructwo małego Dżeka”.
Uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego „Edukacja ekonomiczna – wspólne wyzwania, wspólna odpowiedzialność. Rola i zadania instytucji publicznych.” rozmawiali głównie o działaniach systemowych, które powinny zwiększyć wiedzę Polaków dotyczącą zarządzania własnym budżetem.
Konkluzją drugiego panelu „Współpraca uczelni ekonomicznych i biznesu jako warunku pogłębiania wiedzy ekonomicznej społeczeństwa polskiego” jest teza, iż dyplom uczelni wyższej ma znaczenie, bo Polska potrzebuje dobrze przygotowanych i wykształconych absolwentów.
Uczestnicy trzeciego panelu „Czy umiesz w oszczędzanie? Stać Cię na to!” podkreślali, że najważniejsza jest praca i wydawanie zarobionych pieniędzy jedynie na przemyślane rzeczy. To, ich zdaniem, umożliwi rozważne gospodarowanie finansami.
W drugiej części KFEE odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Koordynatorów i Wykładowców Programu NZB w którym wystąpili m.in. prof. Waldemar Rogowski – główny analityk Grupy BIK, Paweł Jaroszek – wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Waldemar Zbytek – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od wystąpienia Krzysztofa Pietraszkiewicza – Przewodniczącego Komitetu Honorowego REE2024, który podkreślał szczególną rolę współpracy nauki i biznesu w kontekście szans i zagrożeń. Następnie głos zabrała Monika Wojciechowska – Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii edukacji finansowej, która omówiła założenia Krajowej Strategii Edukacji Finansowej oraz możliwości zaangażowania się pracowników akademickich w proces jej realizacji. Kolejnymi prelegentami byli dr Jacek Furga – Prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji , Filip Dutkowski – rzecznik prasowy, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dr Tomasz Pawlonka – Dyrektor Programu Analityczno-Badawczego WIB oraz Magdalena Skwarska – Menadżer konkursu FINSIM Liga Akademicka.
Spotkanie pokazało, że łączy nas wspólny cel, którym jest dążenie do podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej studentów, a Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem jest przykładem współpracy nauka – sektor finansowy.