Informatyka

Laboratorium sieci komputerowych CISCO

Cisco Systems, Inc. jest międzynarodową korporacją z siedzibą w San Jose, Kalifornia. Firma projektuje i dostarcza urządzenia, technologie i usługi komunikacji sieciowej, głosu i urządzenia elektroniki konsumenckiej. Cisco ma ponad 65 tysięcy pracowników i roczny przychód (2010) w wysokości 40 mld dolarów. Cisco jest jedną z największych na świecie korporacji w sektorze zaawansowanych technologii.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1984 roku przez pracowników Uniwersytetu Stanforda małżonków Leonarda Bosacka i Sandrę Lerner. Nazwa cisco pochodzi od pobliskiego uniwersytetowi miasta San Francisco , logo firmy symbolizuje most Golden Gate. Dla pierwszego komercyjnego produktu Cisco Bosack adoptował wieloprotokołowe oprogramowanie routera pierwotnie napisane kilka lat wcześniej przez Williama Yeagera, również pracownika Uniwersytetu Stanforda, który później dołączył do Sun Microsystems. Cisco nie było pierwszą firmą, która zaprojektowała i sprzedawała router, była jednak jedna z pierwszych, której wieloprotokołowy produkt stał się sukcesem komercyjnym. Obecnie po latach rozwoju i szeregu przejęć przedsiębiorstw oraz technologii oferta firmy obejmuje także zapory sieciowe, przełączniki, koncentratory, stacje czołowe dla telewizji kablowych, urządzenia Set-Top-Box., oprogramowanie wspomagające zarządzanie sieciami komputerowymi oraz wiele innych produktów i usług związanych z teleinformatyką. W lipcu 2009 z wartością rynkową 108 mld dolarów firma była jednym z najwyżej wycenianych korporacji światowych.
W 1997 roku Cisco Systems uruchomiła Program Akademii Sieci Komputerowych Cisco (Cisco Networking Academy Program - CNAP), który w Polsce realizowany jest od 2000 roku we współpracy z ponadgimnazjalnymi szkołami średnimi oraz uczelniami wyższymi.

Program Akademii Sieci Komputerowych Cisco służy edukacji w zakresie technologii sieciowych i oferuje uczestnikom możliwość uzyskania wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny projektowania, rozwoju i utrzymywania sieci komputerowych. Taka wiedza stanowi dziś przesłankę do odniesienia sukcesu w nowoczesnym środowisku gospodarki sieciowej, otwiera możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy już na starcie kariery zawodowej oraz może stanowić solidną podstawę przyszłych sukcesów zawodowych jak i dalszego studiowania zagadnień związanych ze złożonymi sieciami komputerowymi. Program Akademii Sieci Komputerowych Cisco jest przedsięwzięciem typu non-profit.

Uczestnictwo w szkoleniach Cisco to również wymierne korzyści dla pracodawców pozwalające na rozwój i zmiany sieci komputerowych oraz na obniżenie kosztów ich utrzymania. Program szkoleń został tak skonstruowany, aby w jak najlepszy sposób spełniać potrzeby i wymagania nowoczesnej firmy.

Szkolenie przygotowuje do uzyskania certyfikatu Cisco Certified Networking Associate (CCNA). Egzamin pozwalający uzyskać certyfikat można zdać w jednym z Autoryzowanych Centrum Egzaminacyjnym, których jest w Polsce kilka. Certyfikat CCNA to międzynarodowy dokument potwierdzający umiejętności zawodowe. Certyfikat honorowany jest na całym świecie, potwierdza wysoki poziom wiedzy oraz znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems. Certyfikat CCNA ważny jest trzy lata.

Program CCNA Akademii Lokalnej Cisco realizowany w PWSZ w Nysie obejmuje 280 godzin lekcyjnych i w ramach 4 modułów (semestrów) powiązanych tematycznie. Wykłady przewidziane programem szkolenia prowadzone są przez certyfikowanych instruktorów. Podstawową metodą szkolenia są zajęcia praktyczne realizowane w specjalistycznym laboratorium. Przewidziane w programie sprawdziany przeprowadzane są online na serwerze Cisco. Dla słuchaczy przygotowane są również materiały w formie elektronicznej dostępne przez Internet.

Laboratorium służące do szkoleń wyposażone jest w dedykowaną do tego celu instalację sieciową oraz szafę z 4 zestawami CCNA Security Standard Bundle. W skład pojedynczego zestawu wchodzą:

  1. Router 2801 - 1 szt.
  2. Router 2801 – HSEC/K9 - 2 szt.
  3. Switch WS-C2960-24TT-L - 3 szt.
  4. Kabel V.35 DTE Male - 3 szt.
  5. Kabel V.35 DCE Female - 3 szt.
  6. Karta HWIC 2A/S - 3 szt.