Bezpieczeństwo wewnętrzne

Retrospektywna analiza budowli ochronnych w Polsce – wykład dr. inż. Tadeusza Kęsonia

Retrospektywna analiza budowli ochronnych w Polsce – wykład dr. inż. Tadeusza Kęsonia

W dniu 10 lutego 2025 r. członkowie SKN „Cognitio Scientiae” wraz z Opiekunem Koła uczestniczyli w wykładzie pt. „Poznawcze i utylitarne aspekty budowli ochronnych i ukryć doraźnych w Polsce. Ujęcie retrospektywne”, którego prelegentem był dr inż. Tadeusz Kęsoń. Prelekcja została zorganizowana przez Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Dr inż. T. Kęsoń dokonał retrospektywnej analizy elementów zbiorowych form ochrony ludności, koncentrując się na podstawach prawnych oraz wymaganiach wobec budynków z obszaru obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, a także schronów przeciwlotniczych dla ludności. Następnie omówiono prawne uwarunkowania budowy i utrzymywania budowli ochronnych w obronie cywilnej. Kontynuacją było ukazanie funkcjonalności aplikacji „Schrony” oraz danych liczbowych Państwowej Straży Pożarnej i innych źródeł (z lat 2002-2023) dotyczące schronów, miejsc ukrycia i doraźnych miejsc schronienia. W końcowej części prelekcji wskazano problemy z podstawami prawnymi tworzenia i funkcjonowania budowli ochronnych, wymagania dla piwnic użytkowych i garaży z funkcją ochronną, czy też zalecane rozwiązania ochronne w budownictwie jednorodzinnym.

Po wykładzie odbyła się merytoryczna dyskusja, podczas której uczestnicy mogli zadawać pytania prelegentowi bądź podzielić się osobistymi refleksjami w związku z tematyką obrony cywilnej w Polsce.

Galeria