Zarządzanie i inżynieria produkcji

Sylwetka absolwenta ZIP II stopień

Absolwent studiów magisterskich kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji uzyskuje zaawansowaną wiedzę, kompetencje społeczne i umiejętności techniczne z wybranego zakresu inżynierii produkcji, niezbędne do podjęcia pracy na lokalnym rynku pracy. Między innymi jest wyposażony w wiedzę i umiejętności dotyczące metod zarządzania projektami, planowania i wartościowania pracy w projekcie oraz zna metody techniczno-ekonomicznej oceny przedsięwzięć innowacyjnych. Posiada poszerzoną wiedzę z zakresu technik i technologii przepływu materiałów i magazynowania, zna najnowsze rozwiązania informatyczne wspomagające prace w zarządzaniu gospodarką magazynową. Dodatkowo ma pogłębioną wiedzę dotyczącą cyklu życia wyrobów, urządzeń i obiektów oraz systemów technicznych. Ma wiedzę o odnawialnych źródłach energii niezbędną do realizacji idei zrównoważonego rozwoju. Potrafi planować i przeprowadzać pomiary oraz symulacje komputerowe związane z pracami inżynierskimi, interpretować wyniki i wyciągać wnioski. Umiejętnie korzysta z systemów wspomagania decyzji oraz metod zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie. Dostrzega potrzebę ciągłego doskonalenia procesów produkcji oraz metod zarządzania tymi procesami.

Specjalność: Logistyka produkcji

Absolwenci specjalności Logistyka produkcji posiadają dodatkowo wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych, mają umiejętności rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich. W szczególności projektowania procesów logistycznych oraz posługiwania się systemami informatycznego wspomagania zarządzania logistycznego. Posiadają wiedzę niezbędną do wykorzystania najnowszych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w ramach tworzenia zrównoważonych systemów logistycznych. Absolwenci są przygotowani do organizowania i prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie logistyki produkcji.

Specjalność: Zrównoważona, czystsza produkcja

Absolwenci specjalności Zrównoważona, czystsza produkcja posiadają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne dotyczące funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego według zasad: Zrównoważonego Rozwoju, Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (ang. Circular Economy), Czystszej Produkcji (ang. Cleaner Production). Są gotowi do dokonywania zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem produkcyjnym pod kątem ekoinnowacji, pozyskiwania dodatkowych środków na działania efektywne środowiskowo ze źródeł zewnętrznych, samodzielnego przeprowadzania przeglądów środowiskowych oraz identyfikowania i wdrażania usprawnień redukujących negatywne oddziaływanie przedsiębiorstw na środowisko. Posiadają pogłębioną wiedzę z obszaru m.in. techniki cieplnej, budowy i eksploatacji systemów energetycznych oraz oddziaływania technologii energetycznych na środowisko.

Specjalność: Systemy Informatyczne w Zarządzaniu

Absolwenci specjalności Systemy Informatyczne w Zarządzaniu posiadają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne dotyczące trendów rozwojowych w obszarach związanych z zarządzaniem i inżynierią produkcji, w szczególności dotyczących symulacji i sterowania procesami produkcyjnymi, sztucznej inteligencji, zintegrowanych systemów zarządzania produkcją i usługami, systemów logistycznych, zarządzania jakością, zarządzania innowacjami, optymalizacji rozmieszczenia stanowisk. Potrafią zorganizować i przeprowadzić eksperyment potrzebny do rozwiązania zadania związanego z wykorzystaniem komputerowych systemów analizy danych w sposób uwzględniający znajomość zagadnień cyfrowego przetwarzania sygnałów i cyfrowego przetwarzania obrazu. Posiadają pogłębioną i uporządkowaną wiedzę w zakresie cyfrowego przetwarzania obrazu. Znają procedury rozliczeniowe i algorytmy obliczeniowe dla różnych metod kalkulacji kosztów oraz tendencje rozwojowe w tym zakresie.