Zarządzanie i inżynieria produkcji
Regulamin dyplomowania
Regulamin dyplomowania
na kierunku
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie
I. Postanowienia ogólne
- Ukończenie studiów następuje z dniem złożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym.
- Egzamin dyplomowy składa się z:
a) obrony pracy dyplomowej,
b) egzaminu końcowego. - Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest zaliczenie wszystkich semestrów studiów, spełnienie wymogów formalnych i programowych oraz pozytywna ocena pracy dyplomowej zarówno przez promotora, jak i recenzenta (co najmniej dostateczna).
- Jeśli jedna z ocen pracy jest niedostateczna, o dopuszczeniu studenta do egzaminu dyplomowego postanawia dyrektor instytutu, który zasięga opinii dodatkowego recenzenta.
- Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym dwóch miesięcy od daty złożenia pracy dyplomowej.
- Egzamin dyplomowy odbywa się przed Komisją powołaną przez dyrektora instytutu, w skład której wchodzą: przewodniczący, promotor i recenzent. W uzasadnionych przypadkach recenzenta, względnie promotora, może zastąpić nauczyciel akademicki wskazany przez dyrektora instytutu.
- Komisji egzaminu dyplomowego przewodniczy dyrektor instytutu, zastępca dyrektora instytutu lub wyznaczony przez dyrektora instytutu profesor lub wykładowca.
- Recenzentem pracy dyplomowej w przypadku, gdy jej promotorem jest doktor, może być jedynie profesor.
- W przypadku wykonywania pracy dyplomowej dla potrzeb konkretnego zakładu pracy, dyrektor instytutu może powołać dodatkowo w skład komisji, z głosem doradczym, przedstawiciela zainteresowanego zakładu pracy
II. Przebieg egzaminu dyplomowego
- Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym.
- Na egzaminie dyplomowym student prezentuje pracę i odpowiada na pytania jej dotyczące, a następnie składa egzamin końcowy.
- Podczas egzaminu końcowego student losuje po 2 pytania odpowiednio z listy pytań dotyczących przedmiotów inżynierskich i zarządzania produkcją z zakresu studiów.
- Lista pytań egzaminacyjnych powinna być podana do wiadomości studentów na początku semestru dyplomowania
III. Ocena egzaminu dyplomowego
- Komisja egzaminu dyplomowego ocenia oddzielnie obronę pracy dyplomowej i egzamin końcowy.
- Komisja ustala ocenę z obrony pracy dyplomowej uwzględniając sposób jej zreferowania i odpowiedzi dotyczące pracy.
- Każde pytanie egzaminu końcowego jest oddzielnie oceniane. Przy ocenie stosuje się skalę ocen podaną w Regulaminie Studiów.
- Warunkiem zdania egzaminu końcowego jest uzyskanie ocen pozytywnych z większości odpowiedzi.
- Warunkiem zdania egzaminu dyplomowego jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego i obrony pracy dyplomowej.
- Za ocenę końcową egzaminu dyplomowego przyjmuje się średnią arytmetyczną z uzyskanych ocen z poszczególnych odpowiedzi wyznaczoną do dwóch miejsc po przecinku.
- W przypadku uzyskania pozytywnej oceny z obrony pracy dyplomowej i negatywnej oceny z egzaminu końcowego, student powtarza w następnym terminie wyłącznie egzamin końcowy
IV. Rygory
- W przypadku niezdania egzaminu dyplomowego lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu w ustalonym terminie, dyrektor instytutu wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny.
- Powtórzony egzamin nie może odbyć się wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie dwóch miesięcy od daty egzaminu pierwszego.
- W przypadku, gdy niezgłoszenie się studenta na egzamin dyplomowy było usprawiedliwione, dyrektor instytutu wyznacza nowy termin egzaminu traktowany jako pierwszy. Usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie dyplomowym powinno być złożone w dziekanacie instytutu w ciągu trzech dni roboczych od terminu egzaminu dyplomowego.
- W przypadku niezdania lub nieprzystąpienia do egzaminu dyplomowego w drugim terminie, dyrektor instytutu składa wniosek do Rektora PWSZ w Nysie o skreślenie z listy studentów.