Filologia angielska

Stypendystka Programu Fulbrighta – Lane Johansen w Nysie

Stypendystka Programu Fulbrighta – Lane Johansen w Nysie

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w roku akademickim 2024/2025 do zespołu Wydziału Neofilologii Państwowej Akademii Nauk Stosowanych dołączyła Lane Johansen, stypendystka programu Fulbrighta.

Lane Johansen jest absolwentką Washington & Lee University w Lexington w stanie Virginia, gdzie uzyskała tytuł licencjata z rusycystyki i stosunków międzynarodowych oraz Central European University w Wiedniu, w którym uzyskała tytuł magistra zakresie studiów nad nacjonalizmem. 

Pobyt na stypendium Fulbrighta nie jest jej pierwszą wizytą w Polsce, gdyż w ubiegłym roku przez cztery miesiące była wolontariuszką w Przemyślu, gdzie  pomagała uchodźcom z Ukrainy z ramienia Kharkiv and Przemyśl Project (KHARPP). 

Na naszej uczelni p. Johansen będzie pracować ze studentami i studentkami filologii angielskiej, prowadząc zajęcia z konwersacji i pisania w języku angielskim.

W dniu 7 października p. Johansen spotkała się z prorektorem ds. współpracy i rozwoju dr. inż. Piotrem Chwastykiem, profesorem uczelni, który pogratulował Fulbrighterce zdobycia stypendium i powitał w Nyskiej Alma Mater. Kolejne spotkanie miało miejsce w Biurze Współpracy Międzynarodowej, gdzie mgr Anna Opałka, zapoznała p. Johansen z ofertą naszej uczelni, omawiając dodatkowe zajęcia i projekty realizowane przez PANS w Polsce i za granicą, tym samym proponując inne możliwości rozwoju zawodowego podczas trwania stypendium. Ponadto p. Johansen uczestniczyła w Dniu Adaptacyjnym dla studentów i studentek przyjeżdżających z zagranicy. 11 października stypendystka wzięła udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego, po której spotkała się z panią dziekan Wydziału Neofilologii dr Moniką Witt.

Przez cały czas trwania pobytu p. Johansen w Polsce mgr Sebastian Zatylny będzie pełnił rolę jej mentora i opiekuna naukowego. W ramach przygotowania przyjęcia stypendystki w Nysie wziął on udział w szkoleniach, które Komisja Fulbrighta zorganizowała w Warszawie. Rolę Fulbright Buddy będzie pełnić mgr Dagmara Bojda z Biura Współpracy Międzynarodowej, która pomoże p. Johansen w załatwieniu bieżących spraw życia codziennego w Nysie. Aplikację o stypendystę programu Fulbrighta złożyła dr Agnieszka Kaczmarek – również Fulbrighterka. 

Program Fulbrighta to międzynarodowy program stypendialny, który został stworzony w 1946 roku z inicjatywy senatora Stanów Zjednoczonych J. Williama Fulbrighta. Jego celem jest promowanie wymiany kulturalnej i naukowej między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami poprzez umożliwienie studentom, naukowcom i specjalistom realizacji badań naukowych, studiów lub prowadzenia zajęć dydaktycznych za granicą.

Program Fulbrighta działa w ponad 160 krajach na całym świecie i jest jednym z najbardziej prestiżowych programów tego rodzaju.

W imieniu całej społeczności akademickiej życzymy p. Lane Johansen cudownych i niezapomnianych wrażeń z pobytu w Nysie!

Galeria