Pielęgniarstwo

Wyjazd w celu prowadzenia zajęć do Tomas Bata University in Zlín w Czechach

Wyjazd w celu prowadzenia zajęć do Tomas Bata University in Zlín w Czechach

W dniach 14-18 luty 2022 roku w ramach Programu Erasmus+  został zrealizowany przez pracownika Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej – kierunku Dietetyka dr inż. Marzenę Zoloteńką-Synowiec, prof. PWSZ w Nysie i kierunku Pielęgniarstwo mgr Lucynę Frihauf wyjazd do Czech. Celem wyjazdu było prowadzenie zajęć dydaktycznych na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlinie. Zajęcia wykładowe na temat zasad racjonalnego odżywiania i znaczenia wody dla organizmu oraz pielęgnowania pacjentów z ranami przewlekłymi skierowano do studentów medycznych kierunków Uniwersytetu w Zlinie. Opiekę nad wykładowcami sprawował Koordynator Współpracy Międzynarodowej doc. RNDr. Jaroslava Pavelkova oraz mgr Jana Bymowa.

Na spotkaniu z Dyrektor PhDr.Pavla Kudlova omówiono działania związane z organizowaną Konferencją Międzynarodową w Czechach, której tematem przewodnim ma być edukacja pacjenta realizowana przez pielęgniarkę. Podkreślono konieczność wzmocnienia współpracy pomiędzy uczelniami w Zlinie i Nysie, szczególnie zwracając uwagę na potrzebę zwiększenia mobilności dotyczącej studentów obu uczelni.

Uczelnia w Zlinie imienia Tomasza Baty jest rozmieszczona w 16 obiektach. Wydziały związane ze zdrowiem umieszczone są w nowo wybudowanych, nowoczesnych sześciopiętrowych budynkach. Mieszczą się tam dwie pracownie symulacji medycznej, piękne aule wykładowe, małe sale ćwiczeniowe, pokoje socjalne dla młodzieży studiującej, gabinety dla wykładowców.

W czasie wolnym od zajęć miało miejsce zwiedzanie Zlina, miasta gdzie pod koniec XIX wieku powstało imperium obuwnicze Bata. Sklepy Bata od wielu dekad spotkać można w aż 50 krajach na świecie. Dziś siedziba firmy znajduje się w Lozannie, a w Zlinie dawne poprzemysłowe budynki przekształcone zostały na biura korporacji i urzędów, uczelnie, hipsterskie bary oraz sklepy. Obecnie wszystko co wiązało się z przemysłowcem Batą można zobaczyć w Muzeum a w firmowym sklepie nabyć obuwie dla dzieci i dorosłych. Architektura tego miasta, jest jak model biznesowy, Zlin wygląda jak typowe późnomodernistyczne podmiejskie osiedle.

Galeria