Dietetyka

Święto Młodego Wina

Święto Młodego Wina

W 2024 roku Święto Młodego Wina przypada  21 listopada czwartek. Termin jest usankcjonowany prawnie.

Świętowanie rozpoczęcia sprzedaży Beaujolais Nouveau było kiedyś lokalną tradycją w barach w Lyonie, ale dzięki wysiłkom marketingowym moda rozpowszechniła się na cały świat.

Jest to święto miłośników młodego, lekkiego czerwonego wina pochodzącego z rejonu Beaujolais na północ od Lyonu we Francji.

Historia tego święta sięga lat 50. XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej, winiarze z regionu Beaujolais wpadli na pomysł promowania swojego świeżego wina przez szybkie wprowadzenie go na rynek. Decyzja ta stanowiła wyścig z czasem – sprzedaż nowego rocznika wina stawała się coraz bardziej konkurencyjna. Z tej potrzeby wynikła idea „Beaujolais Nouveau” – wina z Beaujolais, które było butelkowane zaledwie kilka tygodni po zbiorach i mogło być sprzedawane już w listopadzie. Stało się to zarówno strategią rynkową, jak i pretekstem, by obchodzić francuskie święto celebrujące młode wino i poznać winiarskie dziedzictwo Francji. Od 1985 rząd Francji postanowił wyjść winiarzom naprzeciw i ustanowić dzień otwierania Beaujolais Nouveau świętem przypadającym w trzeci czwartek listopada. I mimo iż Święto oficjalnie występuje tylko we Francji, świętuje razem z nimi cały świat.  47 % produkcji Młodego Wina trafia na eksport, a warto zaznaczyć, że żadne inne francuskie wino nie osiągnęło tak wysokiego poziomu. 

Beaujolais Nouveau dojrzewa już po 6 tygodniach od winobrania. Jest więc to tak naprawdę pierwsze wino w sprzedaży z bieżącego  rocznika. Młode Wino produkowane jest głównie z winogron czerwonej odmiany Gamay, głównie ponieważ oficjalnie dopuszczalny jest tylko 15% udział innych, wybranych szczepów z tej samej winnicy. Niezwykle rzadko spotykane są również białe Beaujolais, które wytwarza się ze szczepu Chardonnay. Trunek powstaje za pomocą przyśpieszonego procesu winifikacji, który oficjalnie nazywa się maceracją węglową lub jeszcze bardziej oficjalnie fermentacją wewnątrzkomórkową. W przypadku Młodego Wina, zupełnie inaczej od produkcji klasycznego wina, do kadzi fermentacyjnej wrzuca się całe kiście winogron i co bardzo ważne, tylko takie, których owoce nie są uszkodzone. Aby więc zminimalizować ryzyko pęknięcia delikatnej skórki winogron zbiory odbywają się jedynie ręcznie. Do zbiorów wykorzystuje się również specjalne zbiorniki, niskie i szerokie, w których grona nie leżą na sobie, a obok siebie i tym samym nie pękają pod własnym ciężarem.

Gdy w kadzi znajduje się już dostateczna ilość kiści winogron, wypełnia się ją dwutlenkiem węgla i w ten sposób usuwa cały tlen. Stworzenie środowiska beztlenowego w kadzi fermentacyjnej to podstawa produkcji Młodego Wina. Wtedy, wewnątrz gron rozpoczyna się fermentacja – bez udziału drożdży. Gdy poziom alkoholu osiągnie 2 % skórki owoców pękają lub wręcz wybuchają i wypuszczają sfermentowany sok. To właśnie w tym momencie tworzą się unikalne i charakterystyczne dla Beaujolais Nouveau związki aromatyczne i smakowe. Po kilku dniach fermentacji wewnątrz kadzi powstały sok jest ściągany, a pozostała wewnątrz pulpa z popękanych winogron prasowana. Użycie w produkcji procesu maceracji węglowej umożliwia wytworzenie i zabutelkowanie wina w przeciągu zaledwie kilku tygodni, jednak  żywotność takiego trunku ograniczona jest do około roku. W głównej mierze wyjątkowy smak Beaujolais Nouveau nie zależy  od szczepu Gamay, z którego jest wyprodukowane lecz właśnie od metody winifikacji i wysokiej wydajności, która nie koncentruje składników aromatycznych zapewniając lekkość trunku. Winiarze, którzy produkują Młode Wino określają je jako proste, lekkie i bezpretensjonalne, co oczywiście spotyka się z oburzeniem i zniesmaczeniem ze strony krytyków winiarskich, którzy po winie oczekują zupełnie przeciwstawnych cech charakteru.

Beaujolais Nouveau wyróżnia się fiołkową barwą, bukietem złożonym z aromatów polnych kwiatów i świeżo skoszonej trawy oraz lekkim, dość cierpkim smakiem. Słodkie winogrona sprawiają również, że dla niektórych wino przywodzi na myśl słodkie lizaki a nawet gumę balonową. Dzięki temu właśnie posiada tak samo duże grono miłośników jak i przeciwników, którzy nazywają je „soczkiem”.

Pamiętamy:
Każda ilość alkoholu jest groźna dla rozwoju układu nerwowego młodych ludzi.  

 

Galeria