Dietetyka
- 2024-11-14 13:53:00
- Wydarzenia
Światowy Dzień Cukrzycy
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, który ma na celu podniesienie świadomości na temat cukrzycy. Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, kierunek dietetyka, zaprasza na wykład otwarty: „Cukrzyca typu 2 – zapobieganie i leczenie”, który odbędzie się 18 listopada 2024 r. w Prudnickim Ośrodku Kultury , ul. Kościuszki 1A o godz. 14.00.
To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę przypadków cukrzycy, szczególnie w kontekście cukrzycy typu 2, która związana jest z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i której efektem jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. W Europie schorzenie to dotyczy około 59 milionów osób, a prognozy wskazują, że liczba chorych wzrośnie do 68 milionów do 2045 roku.
Cukrzyca typu 2 to wyzwanie, ale odpowiednia edukacja, profilaktyka i leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia osób chorych. Wspólnie możemy podjąć działania, które pozwolą na skuteczną walkę z tą chorobą.
Choć choroba często rozwija się w sposób niezauważony, jej skutki mogą być poważne, prowadząc do licznych powikłań, takich jak uszkodzenie siatkówki oka (retinopatia), nerek (nefropatia) czy układu nerwowego (neuropatia). Cukrzyca typu 2 to choroba dieto zależna – oznacza to, że nieprawidłowy styl życia, w tym niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, mają ogromny wpływ na rozwój choroby. Co więcej, cukrzyca ściśle wiąże się z otyłością, co czyni ją problemem zdrowotnym, który dotyka coraz młodsze pokolenia.
Studia na kierunku dietetyka w dziedzinie nauk o zdrowiu dają szerokie możliwości zgłębiania zagadnień związanych z zapobieganiem i leczeniem wielu chorób , w tym również cukrzycy typu 2. Program kształcenia łączy wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, które są kluczowe w profilaktyce i terapii tej choroby. Studenci uczą się o mechanizmach prowadzących do jej rozwoju takich jak insulinooporność, nadwaga i otyłość oraz wpływ czynników genetycznych i środowiskowych. Ta wiedza pozwala przyszłym dietetykom na tworzenie zbilansowanych planów żywieniowych, dostosowanych do potrzeb osób zagrożonych a także jak współpracować z innymi specjalistami, takimi jak lekarze, pielęgniarki, oraz fizjoterapeuci, co umożliwia holistyczne podejście do leczenia cukrzycy typu 2. Dzięki zajęciom w pracowni antropometrycznej studenci zdobywają wiedzę na temat rozwiązywania problemów związanych z diagnostyką i terapią cukrzycy i otyłości, co przygotowuje ich do pracy w profesjonalnym środowisku medycznym.