Dietetyka

Jak to jest być otyłym pacjentem?

Jak to jest być otyłym pacjentem?

Studenci kierunku dietetyka od semestru zimowego bieżącego roku akademickiego mają niecodzienną okazję doświadczyć trudności jakie spotykają w codziennym życiu osoby chore na otyłość, testując na sobie kombinezon z kamizelką obciążeniową symulującą chorobę otyłościową.

Wykorzystanie symulacji możliwe jest w ramach przedmiotów realizowanych na studiach I i II stopnia kierunku dietetyka, tj.: Żywienie kliniczne, Dietoprofilaktyka i diety lecznicze, Planowanie diet leczniczych, Praca z pacjentem otyłym, Socjologia żywienia i innych zgodnie z tematyką zajęć.

Również studenci innych kierunków studiów realizowanych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie tj. ratownictwo medyczne czy kosmetologia, pod opieką dr n. zdr. Jagody Rydelek-Pęk mieli możliwość ocenić jak to jest być otyłym pacjentem.

Za pomocą symulatora wyposażonego w kamizelkę obciążeniową o zmiennym ciężarze (max. do 30 kg) oraz uniformu obciążeniowego o zmiennej masie (4-9 kg) w ciągu kilku sekund można samodzielnie poczuć fizyczne skutki nadmiernej tkanki tłuszczowej. Tak ekstremalne doznanie ułatwia realistyczną wizualizacje trudności w zwykłej aktywności fizycznej osób otyłych, takich jak chodzenie, siedzenie, wstawanie, zawiązanie buta i stanowi nieoceniony element edukacji nie tylko dietetyków. Symulator może być nieocenionym narzędziem wykorzystywanym w profilaktyce nadwagi i otyłości. Do tej pory poczucie dyskomfortu związane z nadmiernymi kilogramami studenci mogli sobie jedynie wyobrażać. Zgodnie z prognozą NCD Risk Factor Collaboration, w 2025 r. w Polsce 28% (25,9% kobiet, 30,3% mężczyzn) dorosłych osób będzie otyłych (http://ncdrisc.org), zatem należy spodziewać się 6,1 – 11,4 mln dorosłych osób z otyłością. W 2025 r w porównaniu do 2016 r.  o 4% wzrośnie prognozowany odsetek otyłych osób w Polsce (raport Ministra Zdrowia 2019).” - wyjaśnia prof. dr hab. inż. Joanna Wyka, podkreślając tym samym znaczenie i ważną rolę dydaktyczną symulatora otyłości.

Galeria