Psychofizyczne kształtowanie człowieka

Podsumowanie konferencji "Motor Skills in Physical Activity"

Podsumowanie konferencji "Motor Skills in Physical Activity"

W dniach 3-4 czerwca br. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie zorganizowano pierwszą międzynarodową naukowo-dydaktyczną konferencję poświęconą motoryczności w aktywności fizycznej pn.: „Motor Skills in Physical Activity”. Wśród prelegentów byli wybitni specjaliści, teoretycy i praktycy z kraju i zagranicy.

Teoretyczne i warsztatowe przedstawienie zagadnień miało na celu przybliżenie uczestnikom wydarzenia współczesnej myśli badań w obszarze szeroko pojętej motoryczności człowieka. Konferencję przygotowano z myślą o nauczycielach wychowania fizycznego, trenerach i instruktorach różnych dyscyplin sportowych, a także osobach związanych z rekreacją ruchową.

Pomysł na organizację konferencji zrodził się w październiku ubiegłego roku, kiedy to nasza kadra gościła na konferencji w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Tam pomyśleliśmy, że podobne wydarzenie możemy zorganizować w naszej uczelni. Tym bardziej, że mamy do tego bardzo dobre warunki - wyjaśnia dr Ewa Szura, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PANS w Nysie oraz przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.

Jak przyznał Rektor PANS prof. Przemysław Malinowski, badania naukowe w dziedzinie kultury fizycznej i sportu zdynamizowało pojawienie się w nyskiej uczelni dr hab. Tomasza Gabrysia, prof. ucz.. Badacz dołączył do kadry wydziału w październiku ubiegłego roku. Profesor Tomasz Gabryś nie ukrywa, że chciał pokazać potencjał drzemiący w nyskim zespole akademickim zajmującym się kulturą fizyczną i sportem. 

Pierwszym sygnałem, że można, było pojawienie się bardzo wysoko punktowanej, międzynarodowej publikacji, w tworzeniu której udział miała nasza pani prodziekan - przekonuje prof. Tomasz Gabryś.

Kolejnym działaniem była organizacja zeszłotygodniowej konferencji naukowej „Cechy motoryczne w aktywności fizycznej” z udziałem uznanych specjalistów, teoretyków i praktyków.

Chcieliśmy, aby przyjechali do Nysy ludzie, o których wystąpienia, czy kontakt z nimi zabiegają inne ośrodki - mówi prof. Gabryś. - Mamy dyrektora sportowego Polskiego Związku Koszykówki, wybitnego trenera pracującego przez wiele lat zagranicą, prowadzącego zespoły między innymi w Katarze. Mamy przecież trenera, który prowadził reprezentację Polski podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

W gronie prelegentów była również m.in. Zuzanna Czyżnielewska, dawniej zawodniczka pierwszej reprezentacji Polski kobiet w siatkówce, a obecnie fizjoterapeuta reprezentacji. Na co dzień pracuje z zespołami akademickimi w USA. Do Polski przyleciała specjalnie na konferencję w Nysie. Udział w wydarzeniu wzięli badacze z Czech: dr hab. Jaromil Votik PhD i dr hab. Ledislav Cepicka PhD. Wśród prowadzących warsztaty był mgr Łukasz Kabelis-Szostakowski, trener uczestników igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy różnych dyscyplin. Zaszczycił nas swoją obecnością również Profesor Michał Wilk na co dzień współpracujący z AWF Katowice i Uniwersytetem Karola w Pradze. Wybitny naukowiec i trener. Przedstawił nowatorskie podejście do metodyki kształtowania siły mięśniowej opartej na analizie prędkości wykonywanych ruchów wykorzystując specjalistyczny sprzęt, który w części praktycznej został mistrzowsko zaprezentowany. To jedynie część specjalistów dzielących się podczas konferencji swoimi doświadczeniami.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od 2016 roku kształci w obszarze kultury fizycznej na nowatorskim i unikatowym w skali kraju kierunku psychofizyczne kształtowanie człowieka. W obrębie kierunku mamy dwie specjalności- trener osobisty i trener przygotowania motorycznego. Cały trzyletni cykl kształcenia obejmuje trzy wiodące nurty-żywienie w tym żywienie i suplementację w sporcie, aktywność fizyczną oraz psychologię. Dokładamy wszelkich starań by wyposażać studentów w dodatkowe kompetencje czyli takie, które wykraczają poza program studiów. Wykorzystujemy w tym celu środki z projektów ministerialnych na dodatkowe szkolenia, warsztaty czy wizyty studyjne w prestiżowych, związanych z branżą miejscach. 

Naszym studentom dajemy kompetencje, dzięki którym mogą pracować z klientem indywidualnym. Mogą pracować jako trenerzy przygotowania motorycznego w zespołach ligowych w różnych dyscyplinach. Są gotowi również do pracy indywidualnej z zawodnikami. Przez pewien czas była to nisza zawodowa. Jako trenerzy przygotowania motorycznego w grach zespołowych najczęściej pracowali trenerzy z zagranicy. Teraz to się zmieniło. Możemy się pochwalić, że trenerem przygotowania motorycznego w zespole plusligowym Stal Nysa jest nasz absolwent Łukasz Kowalski. Kształcimy dobrze, wzbudzamy zainteresowanie na rynku i z tego się cieszymy - przekonuje dziekan Wydziału Nauko o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej dr Roman Palacz.