Filologia germańska

Filologia germańska (germanistyka)

specjalizacje: 

  • nauczycielska z dodatkowym modułem nauczania języka niemieckiego jako języka ojczystego mniejszości narodowej
  • tłumaczeniowa

Witamy na naszej stronie! Cieszymy się, że z nami jesteś, bo jeśli trafiłeś na tę stronę, to znaczy, że zapewne interesujesz się językiem niemieckim.  
Czy wiesz,

  • że językiem niemieckim jako językiem ojczystym lub drugim językiem posługuje się 130 milionów ludzi ?(dane przytoczone za Instytutem Goethego) Są to nie tylko mieszkańcy Niemiec, Austrii i znacznej części Szwajcarii, ale również Luksemburga, Lichtensteinu i sąsiadujących z Niemcami regionów Włoch, Belgii i Francji.
  • że mniejszość niemiecka to największa mniejszość narodowa w Polsce. W spisie powszechnym w 2021 roku przynależność do niej deklarowało aż 132,5 tys. osób. Większość z nich zamieszkuje województwo opolskie i śląskie.
  • że na całym świecie ok. 15,4 milionów osób uczy się niemieckiego, najwięcej z nich znajduje się w Unii Europejskiej. Tu niemiecki, po angielskim, zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej używanych języków obcych (dane przytoczone za Instytutem Goethego).
  • że znaczna część rozmów i spotkań mających miejsce w agendach UE jest tłumaczona nie tylko na angielski, ale również na francuski i niemiecki, a biegła znajomość dwóch języków obcych jest warunkiem, by móc ubiegać się o zatrudnienie w charakterze tłumacza UE?
  • że gospodarka Niemiec pod względem PKB  jest największa w Europie i trzecia na świecie? (dane za: Informator ekonomiczny: www.gov.pl) Ponadto kraje niemieckojęzyczne to bardzo chłonny rynek pracy: znajomość języka niemieckiego gwarantuje zdobycie lepiej płatnej pracy w krajach niemieckojęzycznych a także w Polsce.
  • że Niemcy to kraj atrakcyjny pod względem turystycznym? Aż 33 miejsca w Niemczech znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • że język niemiecki to ważny język w dziedzinie kultury i nauki? Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby nigdy o Goethem, Schillerze, Beethovenie czy Einsteinie.
  • że Republika Federalna Niemiec chętnie wspiera finansowo naukę języka niemieckiego poprzez system stypendiów? Kursy wakacyjne i podróże studyjne po Niemczech finansowane ze środków Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej oraz semestralne pobyty w Niemczech w ramach programu Erasmus to tylko niektóre z tych możliwości.

Chcesz poznać jeszcze inne powody, dla których warto znać język niemiecki? I dowiedzieć się, jak język niemiecki może pomóc Ci w karierze zawodowej?

Posłuchaj wypowiedzi znanych osób o ich przygodzie z niemieckim na stronach Instytutu Goethego >>

Dlaczego warto wybrać germanistykę w Nysie?

Jesteśmy grupą wykładowców, dla których język niemiecki jest pasją i tą pasją pragniemy się dzielić.  Każdy i każda z nas ma oprócz doświadczenia akademickiego doświadczenie zawodowe w innych obszarach, zgodne ze specjalizacjami, jakie oferujemy: jesteśmy tłumaczami przysięgłymi i konferencyjnymi, tłumaczymy teksty literackie, prowadzimy kursy językowe i mamy za sobą doświadczenie pracy w szkole. Ściśle współpracujemy z otoczeniem biznesowym oraz instytucjami kultury i dostrzegamy ich zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, posługujących się biegle językiem niemieckim. Stąd opracowany przez nas program studiów zakłada zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych i kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy. 

Unikatową w skali kraju jest oferta kształcenia nauczycieli języka niemieckiego z dodatkowym modułem nauczania języka niemieckiego jako języka ojczystego mniejszości narodowej. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, oferującą taki program w ramach studiów nauczycielskich. Oznacza to, że absolwenci naszej uczelni nie tylko będą przygotowani do nauczania języka niemieckiego we wszystkich typach szkół i przedszkolach, lecz także w szkołach prowadzących nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na nauczycieli języka niemieckiego, zwłaszcza w szkołach prowadzących nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. 

Kadra kształcąca na specjalizacji tłumaczeniowej to praktycy, stale współpracujący z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Uczymy języka specjalistycznego i branżowego, posługujemy się najnowszymi technologiami: sztuczną inteligencją i programami wspomagającymi tłumaczenie (CAT). 57% naszej kadry to praktykujący tłumacze przysięgli. Nasi studenci biorą udział w projektach translatorskich, co oznacza, że kończąc naszą uczelnię, studenci mogą się pochwalić własnym dorobkiem translatorskim, stanowiącym znakomite rekomendacje w miejscu pracy. Wartość globalnego rynku usług tłumaczeniowych stale rośnie: w 2024 r. szacowano ją na 41,78 mld USD, a następnie wzrosła z 42,62 mld USD w 2025 r. i zakłada się, że w 2033 r. wzrośnie ona do 50,02 mld USD (dane za https://straitsresearch.com/report/translation-service-market).

Dodatkowym atutem studiów w Nysie są programy stypendialne Burmistrza Nysy. To oznacza, że oprócz stypendiów socjalnych i naukowych, studenci otrzymują również jedyne w Polsce stypendium mieszkaniowe w ramach programu Za darmo studiujesz, za darmo mieszkasz. Władze naszego miasta wspierają również najzdolniejszych studentów, oferując dodatkowe stypendia naukowe dla wyróżniających się studentów (Szczegóły znajdziesz tu).

Jak wyglądają studia na filologii germańskiej w PANS w Nysie?

Studia I stopnia w ramach filologii germańskiej trwają 3 lata (6 semestrów). Studenci mają możliwość studiowania w trybie stacjonarnym (dziennym i weekendowym) oraz niestacjonarnym. Aż 30 procent zajęć jest prowadzona w trybie online.

Studia na filologii germańskiej w Nysie mają profil praktyczny.

Co to oznacza w praktyce?

  • Więcej praktycznych ćwiczeń językowych rozwijających wszystkie kompetencje językowe: pisanie, czytanie, mówienie, rozumienie ze słuchu, intensywny kurs wymowy niemieckiej w ramach zajęć z fonetyki.
  • Intensywny kurs językowy w grupach o różnym poziomie zawansowania (także dla początkujących!) i możliwość rozpoczęcia studiów bez konieczności matury z języka niemieckiego. Poziom startowy uzależniony jest od poziomu znajomości języka przez studentów.
  • Dużo przedmiotów przygotowujących bezpośrednio do pracy zawodowej na wybranych specjalizacjach (można wybrać obie).

Praktyczna nauka języka niemieckiego jest istotnym elementem studiów germanistycznych w Nysie. Zajęcia odbywają się w małych grupach laboratoryjnych i dostosowane są do poziomu językowego grupy. Zajęcia językowe odbywają się przez cały okres studiów i są zorganizowane w taki sposób, aby studenci, nawet ci uczący się od podstaw, mogli już po pierwszym roku osiągnąć kompetencje językowe na poziomie B1, po drugim roku kompetencje na poziomie B2 a po trzecim na poziomie C1 (czyli zbliżonym do poziomu rodzimego użytkownika języka).

Przedmioty kierunkowe odbywają się równolegle do nauki języka i obejmują przedmioty z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Dzięki nim poszerzysz swoje horyzonty i wiele się dowiesz na temat kultury, języka i wielu innych obszarów życia w krajach niemieckojęzycznych. Językiem wykładowym jest język niemiecki, co przyczynia się do doskonalenia sprawności językowych.

Przedmioty specjalizacyjne pozwalające zdobyć kwalifikacje wymagane w zawodach nauczyciel i tłumacz. Ale nie tylko. Nasze studia skierowane są także do osób marzących o karierze w biznesie, pragnących znaleźć zatrudnienie w krajowych i zagranicznych instytucjach kultury, samorządach, korporacjach lub mniejszych firmach z międzynarodowymi kontaktami tudzież chcących założyć własne przedsiębiorstwo.

Studenci specjalizacji nauczycielskiej poznają nowoczesne metody skutecznego nauczania języka. Zdobędą przygotowanie do nauczania w szkołach i przedszkolach zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli, będą przygotowani do pracy w instytucjach oświatowych i w strukturach mniejszości niemieckiej w Polsce.

Studenci specjalizacji tłumaczeniowej poznają tajniki pracy tłumacza, w tym tłumacza przysięgłego, będą doskonalić swój warsztat językowy oraz kompetencje tłumacza na praktycznych zajęciach z przekładu pisemnego i ustnego, zostaną zaznajomieni z nowoczesnymi narzędziami informatycznymi wspomagającymi proces tłumaczenia. Dysponujemy nowoczesnym laboratorium językowym, specjalistycznym mobilnym sprzętem do tłumaczenia  ustnego w terenie oraz kabinami do tłumaczeń symultanicznych. Istotnym elementem tej specjalizacji jest także nauka języka branżowego (specjalistycznego) oraz przygotowanie do prowadzenia korespondencji służbowej i handlowej, studenci poznają także podstawowe zagadnienia z dziedziny ekonomii i prawa.