Filologia germańska

Wyjazd studentów III roku filologii germańskiej na krótkoterminową mobilność mieszaną ERASMUS+

Wyjazd studentów III roku filologii germańskiej na krótkoterminową mobilność mieszaną ERASMUS+

W dniach 9-14 maja 2022 przebywaliśmy w ramach krótkiej mobilności Erasmus+ na wyjeździe studenckim w niemieckim mieście na Bawarii- Bambergu. Zarówno sprawy organizacyjne, jak i dojazd do miejsca docelowego przebiegły pomyślnie. Bamberg wywarł na nas wszystkich ogromne wrażenie. W Bambergu uczęszczaliśmy na różne zajęcia, wykłady. Mieliśmy także możliwość odwiedzenia niemieckiej szkoły, której wnętrze zostało specjalnie stworzone dla potrzeb uczniów w celu wspomagania nauki i rozwoju, oraz uczestniczenia w lekcji języka niemieckiego, jako języka obcego dla uczniów z tłem migracyjnym. Oprócz Bambergu odwiedziliśmy także dwa inne miasta: Monachium i Norymbergę. Na obrzeżach Monachium udaliśmy się do Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej, która gromadzi książki dla dzieci i młodzieży z całego świata, dlatego swoje miejsce znalazły w niej także dzieła w języku polskim. Następnie mogliśmy wykorzystać czas wolny na swobodne zwiedzanie miasta. Norymberga okazała się równie interesującym i pełnym wrażeń miastem jak Monachium. W Norymberdze zwiedzaliśmy Centrum Dokumentacji Reichsparteitagsgelände, czyli niedokończone budowle na terenie których kiedyś odbywały się Dni Partii Rzeszy. Poznaliśmy historię tego obiektu, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie miasta.

Nowym doświadczeniem była dla nas praca z dziećmi w Gärtner- und Häckermuseum, czyli muzeum w postaci starego domu, w którym kiedyś żyła i zajmowała się pracami rolnymi pewna rodzina. Szczególnie ważnym zadaniem w tym miejscu była praca z dziećmi. Każdy z nas otrzymał pod opiekę dwójkę uczniów ze szkoły podstawowej i musiał pomóc im w rozwiązaniu zadań, na które odpowiedzi można było znaleźć w domu i ogrodzie. Musieliśmy się wykazać cierpliwością, zrozumieniem i skupieniem.

Odwiedziliśmy także „Die Blaue Frida”- fundację która znajduje się w Bambergu i jest zarówno kawiarnią jak i punktem pomocy dla uchodźców. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób udzielana jest pomoc uchodźcom i jaki jest ogólny zamysł powstania kawiarni. Z tym miejscem ściśle powiązany jest Ankerzentrum. Jest to obiekt, który przypomina małe osiedle i jest przeznaczony dla uchodźców. Uchodźcy mają możliwość przebywania tam przez jakiś czas, otrzymują wyżywienie, mieszkanie bądź pokój, mogą uczęszczać do szkoły, która również znajduje się na terenie Ankerzentrum. Wcześniej nie mieliśmy pojęcia o istnieniu takich obiektów, dlatego było to dla nas całkiem nowe doświadczenie.

Podczas całego pobytu towarzyszyli nam studenci z Uniwersytetu Ottona i Fryderyka w Bambergu (Otto- Friedrich - Universität Bamberg), którzy pokazali nam swoje ulubione miejsca w Bambergu. Spędziliśmy wspólnie miło czas, zarówno na wykładach, jak i wycieczkach i zyskaliśmy nowych znajomych.

Wyjazd ten wzbogacił naszą wiedzę, pozytywnie wpłynął na dalszy rozwój i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Studenci filologii germańskiej, III rok

Galeria