Filologia germańska

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Konkurs dla szkół ponadpodstawowych

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Konkurs dla szkół ponadpodstawowych

W roku 1999 UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego mający przypominać przede wszystkim o zagrożonych wyginięciem językach, którymi mówi coraz mniej ludzi. Jest to 21 lutego. 

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Pomysłodawcami i organizatorami było Biuro Współpracy Międzynarodowej oraz Wydział Neofilologii. Obok prezentacji przybyłych do nas w ramach programu Erasmus z różnych krajów studentek i studentów, ważnym punktem programu był konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym wzięli udział uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół w Głuchołazach, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, I LO Carolinum w Nysie, Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie oraz z Zespołu Szkół w Ziębicach. Uczniowie odpowiadali w trzyosobowych zespołach na pytania dotyczące przede wszystkim mało znanych języków. Ich wiedza, intuicja oraz wyczucie językowe budziły podziw, na przykład, gdy rozpoznali język wilamowski, w którym śpiewana była kolęda “Cicha noc” czy też gdy rozpoznali język bergitka roma mogąc obejrzeć tylko tytułową stronę elementarza w tym języku. Na podium stanęły dwa zespoły z Carolinum oraz jeden z Zespołu Szkół w Głuchołazach. Zwycięzcy zostali nagrodzeni planszowymi grami językowymi, zaś nagrodami pocieszenia były słodycze z różnych stron świata.

Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim nauczycielom i uczniom serdecznie dziękujemy za udział! Mamy nadzieję, że bawiliście się tak dobrze jak my smiley

Władzom naszej Uczelni bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie imprezy.

Chcielibyśmy wpisać Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na stałe do kalendarza PANS w Nysie.

Galeria