Oficyna Wydawnicza

Podręcznik użytkownika BSP. Bezzałogowe Statki Powietrzne w architekturze

Podręcznik użytkownika BSP. Bezzałogowe Statki Powietrzne w architekturze

Autor: Anna Fryśkowska
ISBN: 978-83-665881-14-4
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie
Rok wydania: 2020

Liczba stron: 69

Cena: 15 PLN
Spis treści - pobierz (.pdf)

Bezzałogowy statek powietrzny (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), bezzałogowy system powietrzny (ang. unmanned aerial system, UAS), dron – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) są obecnie wykorzystywane głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. BSP mogą mieć zastosowanie wojskowe bądź też cywilne.
Bezzałogowe statki powietrzne to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi nowych technologii. Do tej pory tematyka BSP była kojarzona głównie z zastosowaniami militarnymi - przede wszystkim w zakresie rozpoznania obrazowego. Jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się zastosowanie BSP do działań cywilnych.
Zyskują popularność nie tylko wśród ogółu społeczeństwa i konsumentów, lecz także wśród profesjonalistów pracujących w branży: architektura, inżynieria i budownictwo. Niemniej na znacznie większą skalę drony wykorzystywane są nie tylko na budowach jako pojazdy transportowe i narzędzia marketingowe, bezzałogowe systemy powietrzne „wdzierają się” w każdą dziedzinę życia i gospodarki i stanowią naturalny znak rozwoju technologii i postępu w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Książka przybliży przyszłym użytkownikom praktyczne aspekty zastosowania platform BSP w służbie architektury oraz budownictwa. Znajdują się tu podstawowe informacje związane z budową i klasyfikacją BSP, pozyskiwaniem danych obrazowych, zastosowaniem produktów fotogrametrycznych i geodezyjnych oraz przetwarzaniem zebranych danych.