Oficyna Wydawnicza
- 2023-04-03 09:16:00
- Nowości wydawnicze
- Podręczniki i skrypty
Metodyka pracy dyplomanta w naukach o bezpieczeństwie
Autor: Marek Z. Kulisz
ISBN: 978-83-65881-31-1
978-83- 67372-94-7
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe FNCE
Oficyna Wydawnicza PANS w Nysie
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 185
Cena: 22,00 PLN
Rozpoczęcie pisania pracy dyplomowej jest dla każdego studenta nie lada przeżyciem. Dlaczego tak się dzieje? Wszak sama praca dyplomowa jest niczym innym jak rozprawką na dany temat wyrażony w tytule pracy. (…)
Praca dyplomowa jest jednak specyficzną rozprawką. Taka praca wymaga od autora znajomości nie tylko zasad gramatyki i konstrukcji zdań, nie tylko przestrzegania ww. zasad konstrukcji rozprawki, ale również podstawowej wiedzy o prowadzeniu badań naukowych. (…)
(…) podstawowym celem tej pracy będzie podzielenie się z innymi promotorami własnymi, autorskimi doświadczeniami z procesu dyplomowania oraz przekazanie dyplomantom metodycznych wskazówek, wręcz próba ich przekonania, że pisanie pracy dyplomowej wcale nie jest takie trudne. Ten cel wynika z faktu, że z reguły w oczach studentów, gdy wchodzą w etap procesu dyplomowania pojawia się strach i obawa. Każdy promotor, jako opiekun naukowy swoich dyplomantów staje przed dylematem: jak ich przekonać, że pisanie pracy dyplomowej może być proste, łatwe i przyjemne?
Warto tu wyraźnie zaznaczyć, że cel ten zostanie ukierunkowany przede wszystkim do promotorów i studentów tych kierunków studiów, których efekty uczenia odnoszą się do nauk o bezpieczeństwie, jako dyscypliny szerokiej dziedziny nauk społecznych. …
Nie oznacza to wcale, że kadra lub studenci innych kierunków (zwłaszcza kierunków wywodzących się z nauk społecznych) nie mogą skorzystać z zawartych tu wskazówek, ale wiele przykładów praktycznego zastosowania metod badawczych do argumentowania danej tezy czy rozwiązania określonego problemu badawczego, a także metodycznego postępowania będzie dotyczyło właśnie specyfiki nauk o bezpieczeństwie (ze wstępu).