Oficyna Wydawnicza

Człowiek wobec zagrożeń współczesnego świata. Zagrożenia rodziny

Człowiek wobec zagrożeń współczesnego świata. Zagrożenia rodziny

Redakcja: Tadeusz Iwanek, Grzegorz Chmielewski
ISBN: 978-83-60081-87-7
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 220
Cena: 35,00 PLN
Spis treści - pobierz (.pdf)


We współczesnym świecie zagrożenia należą do zjawisk powszechnych, często nie mamy świadomości o tym, co jest dla nas bezpieczne, a co może być zagrożeniem. W praktyce okazuje się, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym nie ubywa zagrożeń, są wręcz coraz bardziej niebezpieczne, np. powstawanie wielkich aglomeracji, gdzie każda awaria może przekształcić się w poważny kryzys, wynikający z przerwania dostaw wody, energii elektrycznej czy gazu. W pewnych rejonach nadal aktywne są choroby zakaźne, zaś ryzyko ich rozprzestrzenienia się staje się problemem międzynarodowym, czego dowodem jest rozwój różnych epidemii notowanych w ostatnich miesiącach na całym świecie. Światem nadal wstrząsają zamachy terrorystyczne i konflikty zbrojne, a w poszczególnych państwach nieustannie istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia masowych strajków i rozruchów. Wraz z rozwojem cywilizacyjno-technicznym zwiększa się możliwość zapobieżenia pewnym rodzajom zagrożeń, ale musimy pamiętać o tym, iż powstają nowe, często trudne do zdiagnozowania. (...)
Publikacja jest zbiorem różnych poglądów, a także rozwiązań, przedstawionych na konferencji naukowej, zorganizowanej przez Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Nysie w maju 2015 r. Konferencja była plonem inicjatyw podejmowanych przez ten Instytut wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nysie oraz Burmistrzem Nysy na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych.
Przedstawione w opracowaniu referaty dotyczą polityki społecznej, zmiany stylów życia, eurosieroctwa, czy też zagrożeń wynikających z szeroko wykorzystywanym Internetem. Pokazują także problemy różnych zagrożeń międzynarodowych, nie tylko w wymiarze militarnym, ale również dotykają działalności politycznej i jej wpływu na bezpieczeństwo rodziny (ze wstępu).