Oficyna Wydawnicza
- 2018-02-08 01:13:00
- Podręczniki i skrypty
Chemia kosmetyczna. Ćwiczenia dla studentów kosmetologii
Autor: Marian Sosada, Beata Pasker oraz Przemysław Malinowski
ISBN: 978-83-60081-30-3
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 76
Cena: 15 PLN
Spis treści - pobierz (.pdf)
Współczesna kosmetologia jest niezwykle intensywnie rozwijającą się interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, wykorzystującą w rozwiązywaniu swoich problemów najnowsze osiągnięcia z takich dyscyplin jak chemia i fizyka oraz dyscyplin wchodzących w skład nauk biologicznych, farmaceutycznych i medycznych. Dobre przygotowanie kosmetologa do przyszłej pracy zawodowej wymaga opanowania szerokiej wiedzy oraz umiejętności praktycznych w zakresie swobodnego poruszania się na płaszczyznach chemii, fizyki, biochemii, biotechnologii, farmacji czy wreszcie szeroko pojętej medycyny, a w szczególności dermatologii jako jej działu.
W pierwszej części podręcznika obejmującej rozdziały od 1 do 3, Autorzy przedstawili podstawowe zagadnienia związane z organizacją pracy w laboratorium chemii kosmetycznej, w których ujęto zarówno charakterystykę stosowanego sprzętu, urządzeń i aparatury, jak również podstawowe techniki laboratoryjne stosowane w badaniach kosmetyków.
W kolejnych dwóch rozdziałach, przedstawiono zasady obliczeń chemicznych związanych z przeliczaniem jednostek masy i objętości, przeliczaniem stężeń roztworów oraz obliczeń związanych z równowagami w wodnych roztworach elektrolitów. Często w praktyce kosmetycznej spotykamy się z koniecznością sporządzania różnego rodzaju roztworów wodnych ciał stałych i cieczy oraz określania odczynu pH otrzymanych roztworów i preparatów kosmetycznych. Również jakość wody jako rozpuszczalnika ma istotne znaczenie w produkcji wyrobów kosmetycznych i zabiegach higienicznych. Dlatego też, wymienionym zagadnieniom poświęcono rozdziały od 6. do 8. Kolejne rozdziały - od 9. do 14. - obejmują zagadnienia związane z analizą i badaniem właściwości podstawowych surowców kosmetycznych, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, między innymi olejów roślinnych: olejków eterycznych, podłoży do kremów i emulsji płynnych oraz preparatów myjących.