Zakład Konserwacji Zabytków

Test na obecność

Test na obecność

Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Violetta Rezler-Wasielewska oraz Prezes Fundacji 2.8 Michał Grocholski mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy czasowej pt. Test na obecność

Wydarzenie będzie miało miejsce w Opolu, 30 września 2022 r. (piątek), o godz. 18.15 w siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu

Szanowni Państwo!
Czy przytłoczeni dramatem historii potrafimy dostrzegać piękno materii w miejscach, które ludzie w przeszłości uczynili strasznymi i brzydkimi? Czy pozostałości obozowe z II wojny światowej mogą być dzisiaj przedmiotem artystycznych doznań? Te i wiele innych pytań, ale i odpowiedzi, pojawi się w trakcie zwiedzania najnowszej wystawy prac Sławoja Dubiela. Współpracujący z naszym Muzeum od lat artysta fotograf skierował obiektyw swojego aparatu na relikty Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf – miejsca, gdzie w latach 1939–1945 istniał jeden z największych jenieckich kompleksów obozów Wehrmachtu w Europie.

Sławoj Dubiel, członek Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, założyciel Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8 i jeden z organizatorów Opolskiego Festiwalu Fotografii nie po raz pierwszy sięga po tematy związane z przeszłością Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Jego wystawa „Historia naturalna” prezentowana w 2012 r. w ramach II OFF dokumentowała zarówno ślady tragicznej historii Lamsdorf/Łambinowic, jak i ich koegzystencję z przyrodą. Podczas tegorocznej edycji OFF artysta wraca do tematu, przypomina go nowymi pracami, w których koncentruje się na ruinach ośmiu murowanych baraków, poddanych niedawno konserwacji, a należących do najlepiej zachowanej części niemieckich obozów jenieckich z lat II wojny światowej. Czarno-białe fotografie ukazują nagie fragmenty murów i posadzek, pełne pęknięć, rys, nierówności, krzywizn. Przekształcane przez czas i przyrodę ruiny przykuły uwagę wnikliwego obserwatora, który fotografując je, zachęca nas do namysłu nad ich fizycznością i do indywidualnego przeżywania tego specyficznego miejsca. Czy jest w nim również piękno?

Zapraszamy zatem do zwiedzania wystawy fotografii „Test na obecność” podczas jej otwarcia 30 września br., a także w kolejnych tygodniach. Ekspozycję można będzie oglądać przez cały październik, codziennie od poniedziałku do piątku w opolskiej siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3 w godz. 9.00–17.00.


Serdecznie zapraszamy!