Architektura

Wykładowcy Wydziału Nauk Technicznych z wizytą w Ahmedabad University w Indiach

Wykładowcy Wydziału Nauk Technicznych z wizytą w Ahmedabad University w Indiach

W dniach 19-24 lipca 2023 r. pracownicy Wydziału Nauk Technicznych PANS w Nysie – prodziekan kierunku Architektura mgr inż. Marcin Zdanowicz i dr inż. arch. Piotr Opałka zrealizowali wizytę w partnerskiej uczelni Ahmedabad University w Indiach. Mobilności odbyły się w ramach Programu Erasmus+.

Ahmedabad University to prywatny uniwersytet w stanie Gudżarat, założony w 2009 roku przez Ahmedabad Education Society. Kampus Uniwersytetu został zaprojektowany przez słynnego architekta Rahula Mehrotra oraz pracownie Stephane Paumier Architects i SPA Design. W sąsiedztwie uczelni znajdują się inne obiekty i kompleksy zabudowy autorstwa najwybitniejszych architektów ostatniego stulecia – Le Corbusiera i Louisa Kahna oraz współpracującego z nimi prof. B.V. Doshi.

Uniwersytet Ahmedabad obejmuje trzy szkoły i siedem ośrodków: Szkołę Zarządzania Amrut Mody, Szkołę Sztuki i Nauki, Szkołę Inżynierii i Nauk Stosowanych, Centrum Zarządzania Dziedzictwem, VentureStudio, Centrum Nauki Przyszłości, Globalne Centrum Środowiska i Energii, Centrum Badań Międzyazjatyckich, Laboratorium projektowe Ahmedabad, Międzynarodowe Centrum Kosmosu i Kosmologii. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie.

W nowym budynku Centrum Uniwersyteckiego, zaprojektowanym przez pracownię Stephane Paumier Architects, koncentruje się życie studenckie. Na dachu znajduje się bieżnia do joggingu i boisko do piłki nożnej.

Wyjazd wykładowców PANS w Nysie do Ahmedabad University miał charakter zarówno szkoleniowy jak i dydaktyczny, a bezpośrednim celem wyjazdu było między innymi: 

  • przeprowadzenie wykładów z zakresu rewitalizacji przestrzeni,
  • omówienie zasad i celów przyszłej współpracy
  • wymiana doświadczeń w zakresie konserwacji zabytków (technologie, materiały, metodologia i procedury)
  • wymiana doświadczeń w zakresie międzynarodowej wymiany studentów i wykładowców, 
  • wymiana praktyk w zakresie konserwacji zabytków i wzornictwa na obszarach objętych ochroną konserwatorską,
  • opracowanie narzędzi i strategii metodologii uczenia się,
  • wymiana praktyk w zakresie komunikacji międzykulturowej i nauczania,
  • wymiana doświadczeń i wiedzy na temat organizacji wymiany i mobilności w ramach programu Erasmus+

Dzięki zaangażowaniu pracowników Centrum Zarządzania Dziedzictwem Ahmedabad University wykładowcy z nyskiej uczelni mieli również okazję zapoznać się z funkcjonowaniem innych działów badawczych ośrodków i uczelni, w tym CEPT University, Instytut of Indology i Indian Institutes of Management. 

Wykładowcy wzięli również udział w seminarium naukowym, podczas którego Dyrektor Centrum Zarządzania Dziedzictwem Ahmedabad University prof. Neel Kamal Chapagain przedstawił szanse i zagrożenia dziedzictwa kulturowego Nepalu. 

Ponadto istotnym elementem wizyty były spotkania z architektem prof. Jinraj  Joshipura, uczniem i przyjacielem najbardziej znanego indyjskiego  architekta, laureata Nagody Pritzkera, prof. B.V. Doshi. Trwają rozmowy dotyczące zaproszenia Prof. Joshipura na wykłady do PANS w Nysie.

Pracownicy spotkali się także z Panią Anubhooti Arora Dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu w Ahmedabad, z którą mieli okazję porozmawiać o kontynuacji współpracy w ramach programu Erasmus + oraz innych projektów.

Galeria