Samorząd Studencki

Rekrutacja na wyjazdy studentów na praktyki i staże absolwenckie w ramach programu Erasmus+. Zgłoszenia do 20.12.2023r.

Rekrutacja na wyjazdy studentów na praktyki i staże absolwenckie w ramach programu Erasmus+. Zgłoszenia do 20.12.2023r.

Trwa rekrutacja na praktyki i staże absolwenckie w ramach Programu Erasmus+ 

  • 2-12 miesięczne wyjazdy na praktyki i staże w ramach KA-131
  • krótkoterminowe wyjazdy na praktyki w ramach KA-131 (5-30 dni)

Zasady szczegółowe: 
1. Praktyki i staże mogą zostać zrealizowane w krajach stowarzyszonych z Programem Erasmus+ [27 krajów Unii Europejskiej, do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji]

2. Student ma możliwość skorzystania z dostępnych w BWM aktualnych ofert lub poszukiwania instytucji docelowej we własnym zakresie. Praktyki lub staże w ramach programu Erasmus+ można odbyć w firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, na uczelniach (np. przy projekcie lub w laboratorium), w jednostkach administracji państwowych czy w innych instytucjach takich jak szpitale, biblioteki, muzea itp. Praktyk i staży nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami i w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

3. Aby zrealizować mobilność Erasmus+ należy złożyć dokumenty rekrutacyjne:

  • uzupełnić formularz on-line
  • przesłać swoje CV oraz list motywacyjny w j. angielskim na adres mailowy bwm@pans.nysa.pl
  • uzupełnić kartę rekrutacyjną po pobrania ze strony DOKUMENTY DO POBRANIA (z kartą należy podejść do Dziekanatu po średnią ocen oraz do Kierunkowego Koordynatora po podpis). 
  • w przypadku gdy student samodzielnie znalazł instytucję przyjmującą dostarcza także potwierdzony przez nią Confirmation of Acceptance

I CO DALEJ?

Jakie formalności należy załatwić po przyznaniu mobilności, a przed wyjazdem na praktykę lub staż absolwencki?

Podstawowym dokumentem związanym z wyjazdem na praktyki Erasmus+ jest „Porozumienie o programie praktyk” (Learning Agreement for Traineeships - LAT), który musi być wypełniony i podpisany przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i studenta. Porozumienie określa daty pobytu studenta za granicą, jego obowiązki podczas stażu i zawiera informacje dotyczące firmy przyjmującej (również dane przełożonego). LAT stanowi podstawę do uznania i zaliczenia praktyk przez uczelnię.
Przed samym wyjazdem student musi również podpisać umowę dotyczącą wyjazdu na praktyki oraz wypłaty stypendium. W umowie tej określona jest wysokość grantu, sposób jego wypłaty oraz termin, w jakim trzeba się rozliczyć z uczelnią macierzystą z dokumentów po powrocie z wyjazdu. Wyjazd na praktyki może być również realizowany bez stypendium finansowego lub z dofinansowaniem częściowym (np. na część wyjazdu student otrzymuje grant, a na część wyjazdu otrzymuje grant zerowy, natomiast dzięki rekrutacji przez uczelnię ma możliwość wyjazdu w ramach programu).

Praktyki obowiązkowe a praktyki dodatkowe

W zależności od wymagań ustalonych przez uczelnię, na praktyki w ramach programu Erasmus+ można w wielu przypadkach wyjechać zarówno na praktyki obowiązkowe, czyli określone programem studiów i odpowiednimi punktami ECTS, wpisane w siatkę przedmiotów na stronie uczelni, jak i na praktyki dodatkowe, czyli dodatkowy wyjazd zagraniczny rozwijający umiejętności studenta. Odbycie obowiązkowych praktyk studenckich w firmie polskiej, nie wyklucza studenta z rekrutacji na praktyki Erasmus+.

Gdzie szukać praktyk Erasmus+

Jest wiele stron internetowych, na których można znaleźć praktyki zagraniczne, jednak najlepszym sposobem jest bezpośredni kontakt z firmami - szukanie firm w regionie Europy, który nas interesuje i kontakt mailowy z firmami z odpowiednich sektorów, odpowiadających dziedzinie studiów studenta. Wtedy student wysyła maile do firm, załączając swoje CV i pytając, czy firma szuka praktykantów. Przykładowe maile do firm można znaleźć na grupie FB Studenckie wyjazdy z Erasmus+.
 
Praktyki można znaleźć na: