Akademickie Centrum Zrównoważonego Rozwoju

Seminarium podsumowujące pierwszą edycję projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”

Seminarium podsumowujące pierwszą edycję projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”

Dnia 29.05.2023 r. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie odbyło się seminarium podsumowujące pierwszą edycję projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”, podczas którego zaprezentowane zostały innowacyjne projekty uczniów z wykorzystaniem energii odnawialnych.

Klawiatura wytwarzająca energię odnawialną, wystarczająca np. do naładowania urządzeń mobilnych, automatyczna kosiarka z funkcją nawadniania oraz nawożenia zasilana prądem z paneli słonecznych, telefon ładowany dzięki szklanej powłoce kwantowej, czy etui na telefon z baterią słoneczną to tylko część innowacyjnych propozycji zaprezentowanych przez młodzież podczas seminarium. Wszystkie projekty oceniane były przez Komisję Konkursową w składzie:

  • dr hab. inż. Jerzy Duda, prof. ucz.;
  • dr inż. Piotr Woźniak,
  • dr inż. Adam Dudek.

Prezentacje te spotkały się z dużym zainteresowaniem nie tylko Komisji, ale także uczniów i nauczycieli obecnych na seminarium. Biorąc pod uwagę oryginalność koncepcji, kompletność projektu, praktyczność rozwiązania oraz jakość prezentacji projektu Komisja zdecydowała przyznać:

  • I miejsce dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie za projekt automatycznej kosiarki,
  • II miejsce dla Diecezjalnego Liceum Humanistycznego za projekt innowacyjnej klawiatury,
  • III miejsce dla Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie za projekt telefonu ładowanego za pomocą szkła kwantowego.

Zespoły, które stanęły na podium otrzymały zestawy Horizon (zestaw naukowy energia odnawialna – I miejsce, samochód wodorowy H-Racer 2.0. – II miejsce, solarny zestaw edukacyjny – III miejsce), które mogą być wykorzystywane podczas realizowanych zajęć w szkołach. Dodatkowo, każda z klas biorących udział projekcie otrzymała zestaw - hydrosamochód z ogniwem paliwowym.

Spotkanie, które w auli nyskiej Akademii skupiło niemalże 200 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Nysy i Otmuchowa dało także możliwość podsumowania działań zrealizowanych w ramach projektu w pierwszej połowie roku 2023 r. Prowadzący seminarium Prorektor ds. współpracy i rozwoju dr inż. Piotr Chwastyk przedstawił wszystkie formy zajęć, które przeprowadzone zostały przez wykładowców PANS w Nysie, w tym grę miejską, która spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Zostały także wręczone upominki dla jej zwycięzców – reprezentantów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie.

Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” realizowany jest przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie w latach 2022 -2024 i finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" na podstawie umowy nr SONP/SP/550650/2022.

Galeria