Ratownictwo medyczne

Przedszkolak Ratuje

Przedszkolak Ratuje

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna. Polska jest krajem, w którym aktywna postawa świadków zdarzenia w niesieniu pomocy przed przyjazdem ambulansu należy do najniższych w Europie. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, aby zmienić tę sytuację. Edukacja społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy pozwoli zmienić te niekorzystne wyniki. Przykładem inicjatywy, która w przyszłości przyczyni się do podniesienia wiedzy i zmiany postaw Polaków jest akcja „Przedszkolak ratuje”. Zadebiutowała ona w 2016 i od samego początku nasza Uczelnia jest jej współorganizatorem. Pierwotnie akcja dotyczyła przedszkoli z Nysy, z czasem objęła swym zasięgiem gminę, potem powiat nyski, a w tym roku wybrane powiaty województwa opolskiego. 

„Przedszkolak” ma na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę zachowania bezpieczeństwa, kształtowania właściwych postaw wobec zagrożenia życia i zdrowia swojego oraz najbliższych, a także umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w tym znajomości numerów alarmowych. Zajęcia prowadzone przez funkcjonariuszy KPP oraz studentów PANS Nysa, członków Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej COR to połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, przynoszącej nieoceniony efekt w postaci umiejętności ratowania zdrowia i życia.

Akcja, podobnie jak w latach ubiegłych znalazła swój finał podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury. W jej trakcie dzieci wystąpiły w scenkach, w których zaprezentowały zdobyte umiejętności, przedstawiły zasady postępowania w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy, zachowania się na drodze, także reagowania na podejrzanie zachowujących się obcych. Wszystko to okrasiły dużą dawką tańca i śpiewu, czym wzbudziły aplauz wśród zaproszonych gości.

Dr Ireneusz Barziej
 

Galeria