Ratownictwo medyczne

Ciekawe ćwiczenia z udziałem studentów III roku ratownictwa medycznego

Ciekawe ćwiczenia z udziałem studentów III roku ratownictwa medycznego

W dniach 5 i 12 kwietnia studentów III roku ratownictwa medycznego odwiedził Pan Tomasz Stępień Project K-9 Med, przewodnik dwóch wspaniałych psów Skoll’a i Hati’ego. W ramach przedmiotu Medycyna Katastrof na zaproszenie prowadzącego ćwiczenia Pan Tomasz przeprowadził zajęcia z działań ratowniczych z psami, w sposób ciekawy i humorystyczny. Dzięki uprzejmości fort Prusy Nysa mogliśmy wejść do środka obiektu, na co dzień zamkniętego, aby w pełni korzystać z jego infrastruktury, w odosobnieniu i bez elementów rozpraszających. 

Praca ratowników medycznych nie ogranicza się jedynie do systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i szpitali, to także działalność w siłach zbrojnych, służbach mundurowych czy organizacjach paramilitarnych i poszukiwawczych.

Bardzo ważnym elementem wspomnianych ćwiczeń był aspekt bezpieczeństwa ratownika. Dotyczył on zabezpieczenia/unieruchomienia psa tak, aby można było czynnie działać z poszkodowanymi oraz uniknąć ataku a także zachowania się w sytuacji potencjalnej konfrontacji z atakujących psem. Studenci niejako nadprogramowo nauczyli się łączenia nabytych umiejętności w zakresie ratownictwa medycznego z postępowaniem z psami. Uczestnicy zajęć poznali techniki udrażniania dróg oddechowych, prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, badania urazowego, zaopatrywania obrażeń zagrażających życiu, opatrywania ran, ewakuacji poszkodowanych różnymi technikami. Zwieńczeniem ćwiczeń były symulacje, w trakcie których studenci musieli poradzić sobie z działaniem z poszkodowanym w obecności psa, jak również w sytuacji, gdy poszkodowany był zarówno człowiek jak i pies.

Było to spotkanie niezwykłe, ponieważ zaproszony gość – Tomasz Stępień to założyciel firmy PROJECT K9 MED®, projektu, który realizuje programy treningowe z zakresu ratownictwa psów i ludzi, zarówno w środowisku cywilnym, jak i taktycznym. Pan Stępień jest byłym dowódcą policyjnej jednostki K9, przewodnikiem psa szkolonego do poszukiwań w terenie otwartym i nawigatorem w grupach SAR. Posiada status Affiliate Provider, jest instruktorem amerykańskiej firmy K9 MEDIC® oraz instruktorem Ratownictwa Pola Walki, Pierwszej Pomocy a także przewodnikiem dwóch psów rasy owczarek niemiecki, wyszkolonych między innymi do udziału w kursach K9 TCCC/TECC w charakterze psów demonstracyjnych. Wielokrotnie startował z psami podczas zawodów z cyklu Hard Dog Race. Dotychczas przekazał swoją wiedzę kilkudziesięciu zespołom K9 z szerokiego spektrum służb mundurowych w Polsce, jak również przewodnikom psów z grup SAR oraz Policji z Austrii, Holandii, Danii i Szwecji. Po wybuchu wojny na Ukrainie, rozpoczął cykl szkoleń z zakresu K9 TCCC/TECC dla przewodników psów z Mobilnego Centrum Ratownictwa, Sił Zbrojnych, Policji, Gwardii Narodowej, SBU i Sił Specjalnych. 

Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i wyjątkowo ciekawe zajęcia.

mgr Kamil Kociołek

Galeria