Ratownictwo medyczne

Eksperyment medyczny w Collegium Medicum

Eksperyment medyczny w Collegium Medicum

Jesienią ubiegłego roku, za zgodą władz naszej Uczelni ruszył wieloetapowy eksperyment medyczny mający na celu próbę wykrycia przyczyn zjawiska powszechnie nazywanego „śmiercią łóżeczkową”. Prawidłowa nazwa to: zespół nagłego zgonu niemowląt, SIDS (ang. sudden infant death syndrome, SIDS) i jest tragicznym w skutkach zjawiskiem dotyczącym nagłego zatrzymania krążenia i śmierci dzieci w wieku niemowlęcym. Jak dotąd wiele ośrodków badawczych i wielu wybitnych badaczy poszukiwało przyczyn SIDS i jak na razie bez efektu. Powstało na ten temat wiele teorii, ale żadna z nich nie wyjaśnia w pełni tego syndromu.

Badanie jest pracą zespołową. Pomysłodawcą i głównym „motorem” nyskiego eksperymentu jest Łukasz Derkacz - ratownik medyczny, absolwent PANS Nysa, członek rady społecznej uczelni ds. kształcenia, który odpowiada za pomiary i analizę wyników. Wspierają go pracownicy naszej Uczelni: mgr Łukasz Styś - pomiary i analiza wyników oraz mgr Krystian Lech – logistyka i wsparcie techniczne. Za nadzór naukowo merytoryczny projektu odpowiada niżej podpisany.

Uzyskane wyniki są bardzo obiecujące i wydaje się, że to właśnie nasze działania przyczynią się do wyjaśnienia zjawiska, a tym samym opracowania metod, które pozwolą zapobiegać „śmierci łóżeczkowej”.

Można śmiało powiedzieć, że przystępując do realizacji eksperymentu Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie dołączyła do czołowych ośrodków akademickich.

dr Ireneusz Barziej
 

Galeria