Ratownictwo medyczne
- 2024-09-13 08:28:00
- Wydarzenia
Dzień Ratownika Medycznego
W dniu 6. Września br. w Auli PANS w Nysie odbyły się II Ogólnopolskie Obchody Dnia Ratownika Medycznego. Ich organizatorem było Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, nasza Uczelnia była natomiast głównym współorganizatorem. Obchody miały bardzo uroczysty charakter z Hymnem Państwowym i wprowadzeniem pocztów sztandarowych (PANS Nysa i PTRM).
Dzień Ratownika Medycznego ustanowiony został na mocy Ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Jak widać jest to nowe święto, jednakże zaczyna odrywać coraz większą rolę wśród przedstawicieli zawodów medycznych w Polsce. Warto zaznaczyć, że wybór Nysy i naszej Uczelni na miejsce tegorocznych Obchodów nie był przypadkowy. To właśnie w Nysie otwarto pierwszy Szpitalny Oddział Ratunkowy w Polsce, to właśnie tutaj wybudowano pierwsze przyszpitalne lądowisko dla śmigłowców. Dzisiaj to już standard i każdy nowo wybudowany szpital musi takowe posiadać, ale kiedyś jedynie Nysa zdecydowała się na taki krok. Wreszcie ówczesna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie była jedną z pierwszych uczelni w Polsce, które zaczęły kształcić ratowników medycznych.
Zaproszenie do udziału w Obchodach przyjęli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia z Wiceministrem Markiem Kosem, służb mundurowych w tym Komend Wojewódzkiej i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojskowego Centrum Rekrutacji czy Zakładu Karnego w Nysie. Swoją obecnością zaszczycili nas także Pani Monika Jurek Wojewoda Opolski i Daniel Palimąka Starosta Nyski. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli ochrony zdrowia, w tym osób związanych z ratownictwem medycznym: prof. Roberta J. Ładnego Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, dr. Jarosława Kostyły konsultanta wojewódzkiego i koordynatora ratownictwa medycznego dla województwa opolskiego czy przedstawicieli dyrekcji ZOZ Nysa.
Podczas Obchodów podsumowane zostały najważniejsze wydarzenia, osoby i instytucje zasłużone dla ratownictwa medycznego udekorowano odznaczeniami Bonum Pro Aliis wręczono także statuetki i okolicznościowe dyplomy między innymi prof. dr. hab. n. med. Krystynowi Sosadzie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, dr. inż. prof. ucz. Przemysławowi Malinowskiemu, dr hab. n. med. prof. ucz. Wojciechowi Żurawińskiemu, mgr Oldze Wierzchowiec, dr Elżbiecie Rutkiewicz i dr. Kazimierzowi Błońskiemu.
Była to okazja do wspomnienia tych, którzy odeszli na wieczny dyżur. Niżej podpisany wygłosił Wykład: „Ratownik Medyczny, wczoraj, dzisiaj i jutro”. Obchody zakończył okolicznościowy koncert w wykonaniu zespołu Saxesfull Plus.
dr Ireneusz Barziej