Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

Uczniowie szkół średnich poznają odnawialne źródła energii

Uczniowie szkół średnich poznają odnawialne źródła energii

Jak powstaje prąd z wiatru, wody i słońca? Co to są ogniwa wodorowe? Jak wykorzystać geotermię jako odnawialne źródło energii? Jak zachodzi reakcja elektrolizy? To tylko część zagadnień, które zostały poruszane podczas zajęć w ramach Projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”.

W kwietniu zakończył się pierwszy etap projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”, który zakładał realizację zajęć teoretycznych i laboratoryjnych dla ośmiu klas ze szkół średnich z Nysy i Otmuchowa. Łącznie przeprowadzono 48 godzin lekcyjnych. Zajęcia prowadzone przez wykładowców Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie – Prorektora PANS dr inż. Piotra Chwastyka oraz dr inż. Jacka Tomasiaka, miały na celu upowszechnienie wiedzy na temat idei zrównoważonego rozwoju oraz przedstawienie uczniom rozwiązań technicznych dotyczących wytwarzania energii elektrycznej z różnych źródeł odnawialnych.

Podczas zajęć laboratoryjnych, wykorzystując zestaw edukacyjny Horizon Energia uczniowie poznali sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zasady działania ogniw paliwowych oraz szereg zjawisk chemicznych i fizycznych wykorzystywanych w produkcji energii elektrycznej. Zapoznali się z możliwościami wytwarzania nie tylko energii elektrycznej z promieni słonecznych, wiatru, które są najbardziej znane, ale także dowiedzieli się jak można napędzić samochód paliwem wodorowym, czy wykorzystać energię cieplną z wody i skał znajdujących się pod powierzchnią Ziemi.

Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” jest finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" i realizowany będzie przez nyską Akademię do czerwca 2024 roku.

Galeria