Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
- 2023-12-21 06:53:00
- Ogłoszenia
XII Międzynarodowa Konferencja Popularno-Naukowa: Seniorzy Polsko-Czeskiego Pogranicza
Pan dr Piotr Bernat reprezentujący PANS w Nysie rozpoczął Konferencję, a Pani Lilla Żurek Prezes UTW Głuchołazy przywitała przybyłych gości z Polski i Czech, a szczególnie seniorów.
W swoich wystąpieniach goście odwoływali się do tematyki spotkań. Pan Roman Sambor Wiceburmistrz Głuchołaz mówił w nawiązaniu do tematu konferencji o współpracy transgranicznej gminy i UTW Głuchołazy. Pani Krystyna Krzemińska Przedstawiciel Federacji UTW z Nowego Sącza doceniała inicjatywę współpracy polsko-czeskiej. Z kolei Pan Jan Rotter jako przedstawiciel strony czeskiej odwoływał się do historii Konferencji. Pan dr P. Bernat mówił o idei współpracy transgranicznej w kontekście 12. edycji Konferencji. Wszyscy życzyli uczestnikom owocnych obrad.
Wystąpienia i tytuły wystąpień tematycznych:
Pani Paulina Barańska przedstawiciel Euroregionu Pradziad w swym wystąpieniu zatytułowanym „Fundusz Małych Projektów w Euroregionie Pradziad” mówiła o możliwościach, jakie stwarza Fundusz w ramach Priorytetów 2. Turystyka i 4. Współpraca mieszkańców i instytucji.
Pan dr Paweł Szymkowicz reprezentujący UMWO Departament Wdrażania Funduszy Europejskich w wystąpieniu pt. „Program Interreg w latach 2012-2027” przedstawił zasady dotyczące dużych projektów.
Z kolei Pani Mgr. Štěpánka Beníčková Dyrektor SOUŽITÍ 2005, o.p.s. w wystąpieniu pt. „Czesko-polska współpraca i edukacja seniorów na przykładzie Soužití Mikulovice” mówiła o swoim i instytucjonalnym doświadczeniu związanym ze współpraca transgraniczną.
Pan inż. Jan Rotter Dyrektor CSS Jesenik w wystąpieniu zatytułowanym „Aktywni seniorzy-doświadczenia ze współpracy transgranicznej dostawców usług społecznych CSS Jesenik i DPS Prudnik” omówił stronę formalną i efekty podjętych działań szeroko dokumentując tę współpracę fotograficznie.
Pan Jerzy Cembruch Naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju w Pozyskiwaniu Funduszy Urzędu Miasta w Głuchołazach w wystąpieniu pt. Polsko-czeska współpraca transgraniczna na przykładzie gminy Głuchołazy” omówił projekty i przedstawił efekty prac zrealizowanych przez gminę Głuchołazy w ramach współpracy transgranicznej i przy wykorzystaniu środków z programu Interreg.
Tę część podsumował w swoim wystąpieniu Pan dr P. Bernat nawiązując do wystąpień przedmówców. Z dyskusji wyniknęła też potrzeba przygotowania i przedstawienia historii spotkań w ramach Konferencji.
Po zamknięciu części merytorycznej był czas na podziękowania, które do uczestników, a w szczególności prelegentów skierowali Pani Lilla Żurek Prezes UTW Głuchołazy i Pan dr Piotr Bernat PANS w Nysie. Panie Lilla Żurek i Jolanta Gawlik przekazały prelegentom i uczestnikom drobne upominki okolicznościowe, a Pan Jan Rotter dziękował za trud organizacji i kontynuacji tak pięknego dzieła. Ze strony uczestników organizatorom podziękowała Pani Wiesława Cyganek Prezes UTW W Niemodlinie. Wreszcie po podziękowaniach przyszedł czas na Bożonarodzeniowe życzenia. Po części oficjalnej miało miejsce tradycyjne spotkanie pokonferencyjne w foyer łączącym Dom Kultury i Bibliotekę Miejską w Głuchołazach.
Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom Konferencji za aktywny udział w tym wydarzeniu i już dziś zapraszamy za rok.
Piotr Bernat
Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UTW