Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

Spotkanie z kandydatem na Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie na kadencję 2024 -2028

Spotkanie z kandydatem na Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie na kadencję 2024 -2028

W dniu 17 kwietnia w auli Nyskiej Akademii przy ul. Obrońców Tobruku odbyło się otwarte spotkanie z dr inż. MARIUSZEM KOŁOSOWSKIM prof. ucz. kandydatem na Rektora naszej Uczelni. W trakcie swojego wystąpienia, przedstawił główne założenia oraz priorytety związane z realizacją przyjętej strategii Uczelni. Jak sam powiedział – jego kadencja to będzie przede wszystkim kontynuacja rozpoczętych zmian oraz dążenie do najwyższej jakości kształcenia i wprowadzenie nowoczesnego i efektywnego zarządzania PANS w Nysie.

Poniżej przedstawiamy priorytety i tezy zaprezentowane na otwartym spotkaniu przez dr inż. Mariusza Kołosowskiego prof. ucz. PANS, które będzie wdrażał w czasie kadencji rektorskiej w latach 2024 -28.

Priorytety związane z realizacją przyjętej strategii Uczelni:

  1. Najwyższa jakość kształcenia
    1. Inwestowanie w infrastrukturę; główna inwestycja to budowa kompleksu dydaktycznego PANS w Nysie przy ul. Kraszewskiego (budynki dydaktyczne: Akademickie Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Centrum Aktywności Studenckiej, stadion lekkoatletyczny); bieżące monitorowanie potrzeb i tworzenie nowych pracowni oraz laboratoriów, a także doposażanie istniejących.
    2. Stałe intensyfikowanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczych, m.in.: wspólne projekty dydaktyczne, programy stypendialne, zapewnienie interesujących miejsc praktyk i staży, prowadzenie prac rozwojowych na potrzeby otoczenia.
    3. Zapewnienie rozwoju kadry dydaktyczno-naukowej oraz administracyjnej, m.in.: finansowanie postępowań awansowych, wsparcie badań naukowych poprzez program grantów uczelnianych, podnoszenie kompetencji językowych i informatycznych.
    4. Zwiększanie stopnia internacjonalizacji, m.in. poprzez rozwijanie programów mobilności krótkoterminowej dla studentów oraz zwiększanie liczby zajęć dydaktycznych realizowanych przez wykładowców zagranicznych z uczelni partnerskich.
    5. Rozwijanie zainteresowań studenckich w ramach działalności kół naukowych i zapewnianie warunków dla funkcjonowania kół.
    6. Rozwijanie oferty dydaktycznej dostosowanej do potrzeb rynku pracy: uruchamianie nowych kierunków oraz stałe doskonalenie programów studiów kierunków już prowadzonych, m.in. poprzez wprowadzanie nowych specjalności kształcenia.
  2. Nowoczesne i efektywne zarządzanie Uczelnią
    1. Stały rozwój rozwiązań informatycznych.
    2. Wprowadzanie i rozwijanie nowych technologii w komunikacji wewnętrznej
      i zewnętrznej.
    3. Usprawnianie obsługi klienta wewnętrznego i zewnętrznego.
    4. Ukierunkowanie nowych rozwiązań na poprawę efektywności pracy oraz bezpieczeństwa.
    5. Rozwój systemów zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego oraz zarządzania energią.
  3. Wiodąca rola Uczelni w rozwoju regionu
    1. Transfer wiedzy i wartości kulturowych: organizacja otwartych wydarzeń kulturalnych, naukowych i popularno-naukowych, umacnianie współpracy z samorządem terytorialnym.
    2. Propagowanie idei zrównoważonego rozwoju: wdrażanie i rozwijanie w Uczelni najnowszych rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących oddziaływanie na środowisko; włączenie treści z tego zakresu do programów kształcenia ustawicznego.
    3. Rozwijanie współpracy z uniwersytetami trzeciego wieku oraz szkołami m.in. poprzez realizację wspólnych projektów.
    4. Przeciwdziałanie depopulacji regionu poprzez rozwijanie oferty kształcenia umożliwiającej zapewnienie wysoko wykwalifikowanych absolwentów studiów o profilu praktycznym na potrzeby lokalnego rynku pracy.

Galeria