Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
- 2025-04-09 08:52:00
- Ogłoszenia
„Prawa Człowieka w szkole” – konferencja w PANS w Nysie we współpracy z SP1 w Nysie i pod patronatem Międzynarodowej Kapituły orderu Uśmiechu
W dniu 7 kwietnia w Auli Collegium Polytechnicum Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie odbyła się konferencja ,,Prawa Człowieka w szkole" z udziałem dr Marka Michalaka – Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Rzecznika Praw Dziecka w latach 2008-2018 [Marek Michalak] oraz Marcina Kruszewskiego – prawnika oraz twórcy profilu prawniczego na którym poruszane są zagadnienia związane z prawem ucznia [Prawo Marcina]. Konferencja zorganizowana została przez Szkołę podstawowa nr 1 w Nysie [Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie] oraz PANS w Nysie [Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie] pod patronatem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu [Order Uśmiechu].
Wydarzenie zgromadziło nauczycieli szkół Gminy Nysa oraz studentów i kadrę dydaktyczną PANS w Nysie, a także zainteresowanych przedstawicieli środowiska edukacyjnego. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dr. Marka Michalaka, który w swojej prelekcji podkreślił znaczenie ochrony praw dziecka, zwracając uwagę na to, jak ważne jest, aby prawa te były przestrzegane bezwarunkowo w codziennym życiu, również w kontekście edukacji. Z kolei Marcin Kruszewski opowiedział o swojej pracy i misji, którą realizuje poprzez profil „Prawo Marcina”. Jako TikToker roku 2023, Kruszewski codziennie angażuje młodzież, pomagając im zrozumieć ich prawa w szkole, zarówno te dotyczące relacji z nauczycielami, jak i kwestie związane z przepisami prawa oświatowego. Marcin Kruszewski, który w młodości był uczniem, który wykłócał się z nauczycielami o swoje prawa, dziś stawia na edukację młodzieży i wspiera ją w walce o respektowanie ich praw w szkolnym środowisku. Jego książka „Prawo Marcina. Znaj swoje prawa w szkole” stała się istotnym przewodnikiem po szkolnej legislacji, który pomaga uczniom, rodzicom i nauczycielom poznać zasady gry w polskiej szkole.
Podczas spotkania, Kruszewski poruszył również kwestie związane z naruszeniami praw uczniów, przedstawiając praktyczne przykłady, jak reagować na niezgodne z prawem zachowania nauczycieli czy szkoły, ale też jak dorośli mogą konstruktywnie podejść do nie zawsze jasnych sytuacji nadużywania zapisów prawa, które powinno zabezpieczać interesy nie tylko uczniów ale również nauczycieli.
Uczestnicy spotkania mieli okazję podyskutować jak uczniowie mogą chronić swoje prawa, jak i w jaki sposób mogą współpracować z nauczycielami i rodzicami, by wspólnie budować kulturę szacunku i zrozumienia. Konferencja była również doskonałą okazją do wspólnej dyskusji na temat edukacji obywatelskiej w szkołach.
Galeria











