Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

Nowa publikacja dr Beaty Giblak o Nysie

Nowa publikacja dr Beaty Giblak o Nysie

Nakładem Lipskiego Wydawnictwa Uniwersyteckiego [Leipziger Universitätsverlag] w mijającym roku ukazała się książka germanistki, wykładowczyni Wydziału Neofilologii Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie dr Beaty Giblak pt.:
"Nysa 1914–1918: Kultura, literatura i codzienność górnośląskiego miasta podczas I wojny światowej" ; ISBN: 9783960235231

Dr Beata Giblak od lat zajmuje się życiem kulturalnym Nysy w kontekście historycznym. Swoją rozprawę doktorską poświęciła nyskiemu ekspresjoniście Maxowi Herrmannowi Neisse, a w minionym roku zajęła się obrazem miasta w latach 1914-1918 opisując zaskakująco intensywne życie intelektualne i kulturalne Nysy w czasie I Wojny Światowej. Na podkreślenie zasługuje fakt dotarcia przez badaczkę do źródeł, które dotąd nie były wykorzystywane. Książka ukazała się w języku niemieckim, a studenci filologii germańskiej pracują w ramach współpracy z Muzeum Powiatowym w Nysie nad przekładem jej fragmentów na język polski. 

Gratulujemy naszej Koleżance nowej publikacji i czekamy na ciąg dalszy historii życia kulturalnego i intelektualnego Nysy! 


Recenzja Prof. dr. hab. Wojciecha Kunickiego: 
Górnośląskie miasto Nysa, przez długi czas nazywane „Śląskim Rzymem” ze względu na swoją wspaniałą barokową architekturę, wykształciło swoje unikalne oblicze w trakcie kilku stuleci burzliwej historii. Kluczowe znaczenie miały dwie cechy: jako dawna rezydencja książąt biskupów wrocławskich, miasto znajdowało się pod silnym wpływem Kościoła katolickiego, a obecność wojska, wynikająca z usytuowania w środku miasta okazałej pruskiej twierdzy z garnizonem, kształtowała codzienność metropolii nad Nysą Kłodzką.
Zmiany, jakie zaszły w codziennym życiu mieszkańców Nysy w latach 1914–1918, rozciągające się od zmagań z nieoczekiwanymi problemami wynikającymi z działań wojennych po utrzymanie zadziwiająco bogatego życia intelektualnego i kulturalnego, dotychczas nie zostały zauważone przez badaczy. Niniejsze opracowanie opiera się przede wszystkim na dotychczas nieodkrytych źródłach i nieznanych materiałach archiwalnych, aby wypełnić tę lukę i przedstawić szczegółowe oraz fachowo skomentowane panorama życia w Nysie w czasie I wojny światowej.
To obszerne i wyczerpujące dzieło opisuje zdumiewający rozwój miasta w przełomowym okresie I wojny światowej. Przystępne i wciągające, jest wysoce rekomendowane.

(Prof. dr hab. Wojciech Kunicki)