Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

Gry miejskie w ramach projektu „WSPARCIE DLA ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI”

Gry miejskie w ramach projektu „WSPARCIE DLA ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI”

40 uczestników, 8 zespołów, 5 punktów kontrolnych i specjalnie w tym celu napisana aplikacja - to klucz do sukcesu gry miejskiej, która dnia 19.05.2023 r. odbyła się w ramach realizowanego  przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”.

W trakcie 3 godzinnych zmagań uczestnicy gry mieli za zadanie odwiedzić 5 punktów kontrolnych zlokalizowanych na terenie miasta Nysa, gdzie zostały im przestawione różne formy pozyskiwania energii odnawialnej. W budynku Rektoratu dzięki firmie Umicore poznali zrównoważone rozwiązania w zakresie ekologicznego transportu i produkcji materiałów katodowych, które kluczowymi składnikami akumulatorów litowo-jonowych, w Dytko serwis mieli okazję przyjrzeć się microcarom IXAR, poznać ich paramenty i możliwości związane z ich użytkowaniem, w siedzibie Tauron Polska Energia zapoznali się z pracą elektrowni wodnej, która od początku XX wieku wykorzystuje wody rzeki Nysy-Kłodzkiej do wytwarzania energii, w tzw. Mechaniku dowiedzieli się więcej o zainstalowanych tam pompach ciepła, w budynku A nyskiej akademii za pomocą dronów podglądnęli zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne.

Zgodnie z zasadami gry w każdym punkcie gracze musieli odpowiedzieć na 5 pytań związanych z energią odnawialną wykorzystywaną przez daną firm, czy instytucję. Rozwiązanie zadania było kluczem do uzyskania lokalizacji kolejnego punktu na mapie. Zgodnie z założeniami gra miała nie tylko zintegrować zespoły i pobudzić w nich ducha dobrej rywalizacji, ale przede wszystkim poprzez zabawę zapoznać ich z różnymi możliwościami wytwarzania energii odnawialnej i jej dużego znaczenia dla środowiska, które nas otacza.

Partnerami gry miejskiej były firmy: Umicore Poland Nysa, Dytko serwis oraz Tauron Ekoenergia Sp. z o. o., a  uczestnikami zmagań byli uczniowie nyskich szkół: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Diecezjalnego Liceum Humanistycznego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół w Otmuchowie.

Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” realizowany jest przez PANS w Nysie w latach 2022 -2024 i finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Galeria